Jau no seniem laikiem katram psihiski veselam cilvēkam ir nodoms vai motīvs veikt to vai citu darbību . Nodoma ( motīva ) esamība atšķir cilvēku no dzīvnieka . Jebkuru darbību, kuru veic cilvēks, pavada nodoms gūt kādu rezultātu . Vairumā gadījumu tie ir pozitīvi orientēti nodomi. Piemēram , paveikt kādu darbu , iegūt kādas zināšanas , pilnveidot sevi kādā jomā . Veicot kādu darbību , vai taisoties to veikt cilvēkam ir motīvs sasniegt to vai citu rezultātu , tas ir , sasniegt iecerēto mērķi .
Noziedzīga nodarījuma izdarīšana vairumā gadījumu arī ir saistīta ar nodoma realizāciju . Līdztekus nodomam ir arī motīvs , kas ir tieši saistīts ar personas gribu , lai iestātos tieši tādas sekas . Krimināltiesībās , personas griba , kas saistīta ar noziedzīga nodarījuma izdarīšanu tiek saukta par nodomu . Nodoms , tas ir , tā esamība vai pretēji , situācija kad nav nodoma ļoti nozīmīgi raksturo noziedzīga nodarījuma sastāva pazīmes . Faktiski nodoms ir personas apziņas realizācija dzīvē . Vienlaicīgi nodoms ir tieši tā noziedzīga nodarījuma puse pie kuras faktiski neviens no malas piekļūt nevar un reālo personas nodomu ir samērā grūti pierādīt .
Krimināltiesībās , vispārīgajā daļā - viena no vainas formām ir noziedzīga nodarījuma izdarīšana ar nodomu . Uzskatu , ka vairumā gadījumos , tas ir , noteicošais un galvenais moments noziedzīga nodarījuma atklāšanā , pierādīšanā un krimināllietas iztiesāšanas procesā . …