Izejvielas papīra ražošanai.
Papīrrūpniecībai attīstoties, tradicionālās izejvielas ir vairākkārt mainījušās. Ķīnā papīrražošana balstījās uz lapu koku lūksnes, bambusa un vietējo tekstilšķiedraugu šķiedras, arī zīda šķiedras atkritumiem. Līdz 19.gs. otrajai pusei Eiropā galvenā papīra izejviela bija linu un kokvilnas lupatas.
Kad strauji sāka pieaugt pieprasījums pēc papīra, radās nepieciešamība lupatu šķiedru aizstāt ar kādu citu, kas pieejama lielākā daudzumā. Sāka izmantot deltu un cukurniedres, graudaugu salmus. Taču arvien vēl notika jaunu šķiedrvielu meklējumi. Vispiemērotākā izrādījās skuju koku koksnes šķiedra. Pēdējā laikā plaši lieto arī lapu koku koksni. Lai varētu iegūt labu papīru, šķiedras garumam ne mazāk kā 30 reizes jāpārsniedz tās resnums. Papīra gatavošanai lieto arī mākslīgās šķiedras.
Kokmasa
Viena no vislētākajām izejvielām papīra ražošanai ir mehāniskā ceļā iegūts pusfabrikāts – kokmasa. Tās iegūšanas process ir vienkāršs un lēts. 1 tonnas kokmasas iegūšanai nepieciešami apmēram 2,5 ciešmetri papīrmalkas, kas ir 2 reizes mazāk mekā 1 tonnas celulozes iegūšanai. Galvenā izejviela kokmasas ražošanai ir egles koksne. Ir 3 kokmasas veidi: baltā; brūnā; ķīmiskā.
…