Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:889145
 
Author:
Evaluation:
Published: 15.11.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 7 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Latvijas pašvaldību darbības vispārējs raksturojums    4
1.1.  Pašvaldību budžets    5
1.2.  Pašvaldību finansu izlīdzināšanas fonds    6
2.  Latvijas pašvaldību funkcijas    7
2.1.  Pašvaldību pastāvīgās funkcijas    7
  Secinājumi    11
  Izmantotā literatūra un avoti    12
Extract

Jautājums par pašvaldībām un to funkcijām ir aktuāls, jo pašvaldību darbība skar un ietekmē visu Latvijas iedzīvotāju dzīvi neatkarīgi no vecuma, dzimuma un reliģijas un iedzīvotājiem jābūt informētiem par tiem procesiem, kas ietekmē viņu ikdienu.
Vietējās pašvaldības nozīmē vietējās varas tiesības un spēju likumā noteiktajās robežās regulēt un vadīt nozīmīgu valsts lietu daļu uz savas atbildības un vietējo iedzīvotāju interesēs.
Pašvaldība rodas pirms centrālās varas, jo bija organiska nepieciešamība pret kādu institūciju, kas regulētu. Pēdējos gados pasaulē notiek, tā saukta “pašvaldību Renesanse”.
Par pašvaldību raksturojošiem elementiem var nosaukt: noteiktu administratīvu teritoriju, pastāvīgus iedzīvotājus, demokratisko lēmējinstitūciju (dome, padome), pilsoņu (vietējo iedzīvotāju) ievēlētu vai domes (padomes) ievēlētu izpildvaras vadītāju, pastāvīgu budžetu un tiesības iekasēt nodokļus un nodevas.
Pašvaldības galvenais mērķis ir kalpot vietējiem iedzīvotājiem un rūpēties par viņu sociālo aizsardzību un labklājību. Pamatojoties uz šī mērķa ir noteiktas Latvijas pašvaldību funkcijas.
Šodien Latvijā ir divu līmeņu pašvaldības: vietējās pašvaldības – pilsētu, pagastu, novadu pašvaldības un rajona pašvaldības.
Latvijas pašvaldību darbības tiesiskā bāze: likums “Par pašvaldībām” (pieņemts 19.05.1994); likums “Par pašvaldību budžetiem” (pieņemts 29.03.1995); likums “Par budžetu un finansu vadību” (pieņemts 24.03.1994); likums “Par pašvaldību finansu izlīdzināšanu” (pieņemts 05.03.1998.) - tiek sastādīts katru gadu; likums “Par pašvaldību finansu stabilizēšanu un pašvaldību finansiālās darbības uzraudzību” (pieņemts 21.05.1998.), kā arī Eiropas Vietējo Pašvaldību Harta (1985.).
Likums “Par pašvaldībām” reglamentē Latvijas pašvaldību darbības vispārīgos noteikumus un ekonomisko pamatu, pašvaldību kompetenci, domes (padomes) un tās institūciju, kā arī domes (padomes) priekšsēdētāja tiesības un pienākumus, pašvaldības attiecības ar Ministru kabinetu un ministrijām, kā arī pašvaldību savstarpējo attiecību vispārīgos noteikumus.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register