Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:495890
 
Author:
Evaluation:
Published: 08.05.2004.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 8 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  Ievads   
2.  Pašvaldību jēdziens un principi   
3.  Pašvaldību tiesības kā tiesību nozare   
4.  Pašvaldību tiesību priekšmets   
5.  Pašvaldību tiesību metodes   
6.  Pašvaldību tiesību sistēma   
7.  Nobeigums   
Extract

2. Pašvaldību jēdziens un principi.

Runājot par pašvaldību tiesībām, vispirms ir jānoskaidro, kas ir pašvaldības. Visās demokrātiskās valstīs bez centrālās varas un pārvaldes institūcijām izveidotas un darbojas pašvaldības. Pašvaldības uzskata par katras demokrātiskās valsts pamatu, kas sekmē demokrātijas attīstību – jo attīstītākas pašvaldības, jo lielāka demokrātija valstī. Tieši pašvaldības līmenī ir lielākas iespējas iesaistīt pilsoņus pārvaldes darbā, izmantot viņu zināšanas un spējas dzīves apstākļu uzlabošanai, ir vislabākie nosacījumi, lai radītu vietējo iedzīvotāju prasībām atbilstošu harmonisku sabiedrību, par kuru viņi jūt atbildību. Stiprinot pašvaldības, stiprinās visa tauta, tiek realizēta efektīvāka un demokrātiskāka sabiedrības politika.
Jēdzienam “pašvaldības” nav skaidras un vienotās definīcijas, un katrs autors traktē un saprot to savādāk. Tomēr visplašākā un vispilnīgākā šī vārda definīcija tika piedāvāta vēl 17. gadsimtā Anglijā – self – government. Vēlāk 20. gadsimtā to pārņēma vācu un krievu valsts zinātnieki.
Piemēram Vācijā valsts zinātnieks G. Ellineks ar vārdiem “vietējā (municipālā) pašvaldība” saprot “valsts pārvaldi caur noteiktiem cilvēkiem, kuri neieņem nekādus amatus valsts aparātā”. Atkarībā no valsts birokrātiskās pārvaldes tā ir pārvalde caur ieinteresētiem cilvēkiem.
Krievu valsts zinātnieks N.Lazarevskij ar vietējo pašvaldību izprata decentralizēto valsts pārvaldi, kur vietējo orgānu patstāvība tika nodrošināta ar tāda rakstura juridisko garantiju sistēmu, kuras it kā parāda decentralizācijas esamību, bet līdz ar to nodrošina vietējo valsts pārvaldes orgānu saikni ar noteiktu teritoriju un tās iedzīvotājiem.
Cits krievu jurists M.I.Svešnikovs apzīmēja pašvaldības kā jaunu administrācijas formu, kurā tauta brīvi piedalās to jautājumu risināšanā, kuri atrodas vietējo administratīvo orgānu pārziņā, tas nozīmē tautas piedalīšanos vietējā administrācijā.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,48 €
Work pack Nr. 1181970
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register