Referāta temats ir „ Patapinājuma ņēmēja pienākumi” . Civillikumā mans temats tiek apskatīts no 1952. panta līdz 1962.pantam
Patapinājums ir lietas bezatlīdzības lietošanas līgums, ko pārsvarā slēdz fiziskas personas sadzīvē. Uz patapinājuma pamata notiek grāmatu izsniegšana bibliotēkās. Nav aizliegts patapinājums arī juridisko personu attiecības, taču uzņēmējdarbībā bezatlīdzības darījumi ir retums un parādās tikai kā sevišķas labvēlības izpausmes.
Patapinājums ir reāllīgums. Tas rodas ar lietas nodošanu citas personas turējumā noteiktai personai. Patapinājuma līguma puses sauc par patapinātāju un patapinājuma ņēmēju. Patapinātājs ir tas, kas nodod lietu otram lietot. Patapinātājs nodot lietu patapinājuma ņēmējam.
Pēc patapinājuma līguma patapinājuma ņēmējam ir jāatdod tā pati lieta, kuru patapinātājs iedeva. Par patapinājuma priekšmetu var būt kā kustamas, tā arī nekustamas lietas.
Patapinājuma ņēmējs var lietot patapināto lietu tikai saskaņā ar norunu, bet ja tādas norunas nav, tad tikai tā, kā tas visvairāk atbilst tās raksturam un apstākļiem. Nodot lietu citam lietot viņš nedrīkst. 1952.pants
Civillikuma komentāros šis pants ir komentēts: Patapinātājs var izvēlēties, uz kādiem noteikumiem viņš lietu dod patapinājumā. Ja patapinājuma ņēmējs tam nepiekrīt, līgums netiks noslēgts. Tad, kad līgums noslēgts, jāvadās no tā noteikumiem, bet, ja tur noteikumi nav pietiekami skaidri vai pilnīgi, tad lieta lietojama nevis jebkādā iespējamā veidā, bet veidā, kas visvairāk, galvenokārt atbilst lietas saimnieciskajam uzdevumam un apstākļiem, kādus varēja paredzēt, līgumu slēdzot, vai, ja apstākļi grozās, tā, lai lieta tiktu saglabāta maksimāli labā stāvoklī.…