Darbinieka kā personības novērtēšana
Cilvēciskais faktors – tas ir jēdziens, kas apzīmē cilvēka funkciju sabiedrībā un ko pēta dažādas sabiedriskās zinātnes. Cilvēciskais faktors – tie ir cilvēki, uzņēmumu un iestāžu darbinieki, kas apvienoti, lai kopīgi darbotos, struktūras plānā – tā pirmkārt ir personība, darba grupa, darba kolektīvs. Cilvēciskā faktora vadīšana pieprasa vadīšanas darbību saskaņošanu ar cilvēku uzvedības psiholoģiskajām likumsakarībām.
Vadītājs atrodas darba kolektīva psiholoģiskajā realitātē un vada darbiniekus, ievērojot cilvēku uzvedības psiholoģiskās likumsakarības. Minēto likumsakarību neievērošana noved pie psiholoģisko konfliktu rašanās, kas izsauc kadru maiņu, darba disciplīnas sagraušanu, darba ražīguma un izlaižamās produkcijas kvalitātes samazināšanos. Darba kolektīva vadīšana psiholoģiskā līmenī dod vadītājam daudzus veidus, lai pamudinātu cilvēku aktīvu darbību, atļauj viņam pilnīgāk izmantot kolektīva slēptās rezerves.
Cilvēkam kā sociālai būtnei ir piemītoša prasība būt personībai. Tā sociālums slēpjas tajā faktā, ka tas ir rezultāts saskarsmei ar citiem ļaudīm. Lai saprastu cilvēku kā personību, un pēc tam to vadītu, vajadzīgs sastādīt viņa īpašo skatu uz pasauli kopumā. Cilvēks savu pasaules uzskatu formulē saskarsmē ar citiem.
Pasaules psiholoģijas vēsture liecina par to, ka cilvēku novērtēšana pēc to temperamentiem dod vadītājam nepieciešamo padoto izprašanas un vadīšanas darba efektivitātes palielināšanas metodiku. Pie tam vajag vairāk ņemt vērā pozitīvās temperamenta iezīmes un pārvarēt negatīvās.…