Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

DiscountGreat deal: today with a discount!

Regular price:
3,99
You save:
0,76 (19%)
Discounted price*:
3,23
Purchase
Add to Wish List
ID number:849902
Author:
Evaluation:
Published: 12.04.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 4 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
  Apkārtējās vides piesārņojums, tā veidi    3
  Piesārņojuma izkliede biosfērā    4
  Fizikālais piesārņojums    5
  Radioaktīvais piesārņojums    5
  Siltuma piesārņojums    7
  Ķīmiskais piesārņojums    7
  Ogļūdeņraži    7
  Sintētiskie mazgāšanas līdzekļi    8
  Pesticīdi    8
  Sēra un slāpekļa savienojumi    9
  Smagie metāli    10
  Svins    10
  Dzīvsudrabs    10
  Halogēni    10
  Cietie piemaisījumi ( aerosoli )    11
  Ķīmiskie mēslošanas līdzekļi    11
  Ogļskābā gāze    11
  Organiskās vielas    12
  Mikrobioloģiskais piesārņojums    12
  Nobeigums    13
  Izmantotā literatūra    14
Extract

Mūsdienu zinātnes un tehnikas attīstība ir pilnīgi izmainījusi dabas sabiedrības savstarpējās attiecības. Daba tiek izmantota daudz intensīvāk nekā jebkad agrāk. Cilvēka ietekme uz dabu sasniegusi jau globālus apmērus.
Cilvēka saimnieciskās darbības rezultātā apkārtējā vidē ir notikušas dzīvajiem organismiem nelabvēlīgas izmaiņas. Fizikālie un ķīmiskie faktori, kādi ilgstošā vēsturiskā periodā noteikuši dzīvo organismu attīstību, ir tik stipri pārveidoti, ka dažkārt vairs nenodrošina dzīvības pastāvēšanu. No vides piesārņojuma cieš pilnīgi visi dzīvie organismi, un viens no jutīgākajiem ir pats cilvēks. Cilvēku radītais piesārņojums apdraud gan tieši, gan netieši. Piesārņojuma ietekmē samazinās lauksaimniecības produkcijas daudzums un kvalitāte, pasliktinās dzeramā ūdens un citu bioloģiska rakstura produktu īpašības. Tas savukārt ietekmē cilvēka veselību, darba spējas, fizisko un garīgo aktivitāti. Piesārņojums ierobežo arī atpūtas iespējas, jo cilvēki labi jūtas tikai tīrā, nepiegružotā dabā.
Par zināmu apkārtējās vides piesārņojumu var runāt arī dabiskajos apstākļos, kas radies bez cilvēka iejaukšanās. Vulkāniskās darbības rezultātā atmosfērā nonāk putekļi, sēra un slāpekļa savienojumi, augu un dzīvnieku atliekām, ūdenstilpēs samazinās skābekļa daudzums utt. Taču šis ir vietējā rakstura piesārņojums un bioloģisko procesu norisi kopumā ietekmēt nespēj. Samērā ilgstoši vietējs raksturs bija arī cilvēka ietekmei uz dabu. Viss, kas palika pāri – notekūdeņi, pārtikas un sadzīves atkritumi - , viegli noārdījās līdz neorganiskajiem savienojumiem, un radušās vielas iekļāvās bioloģiskajā apritē. Lielākais ļaunums, kas radās šāda piesārņojuma ietekmē, bija slimību izraisītāju savairošanās (mikrobioloģiskais savienojums). Laiku pa laikam atkārtojās ļoti smagas infekcijas slimību epidēmijas – mēris, holēra, melnās bakas, kas iznīcināja milzīgi daudz cilvēku (1.tab.). Slimības savukārt izraisīja vispārēju badu, kas vēl papildus prasīja cilvēku upurus, tāpat arī dažviet bads izraisīja epidēmiju rašanos.
Attīstoties rūpniecībai – apmēram sākot ar 19. gs. - , ievērojami palielinājās piesārņojuma apjoms. Mainījās arī tā kvalitāte. Dažādu tehnoloģisku procesu rezultātā biosfērā lielā daudzumā nonāca vielas, kuras bioloģiskā ceļā nespēja noārdīties. Keramika, stikls, nerūsošie metāli, vēlāk arī plastmasas un dažādas ķīmiskās šķiedras apgrūtināja atkritumu savākšanu un likvidēšanu. Ķīmiskā rūpniecība sintezēja tūkstošiem jaunu, saimnieciskajā dzīvē noderīgu vielu, piemēram, pesticīdus, kas ne tikai dabiskā ceļā nenoārdījās, bet bija indīgas kā cilvēkam, tā arī citām dzīvajām būtnēm. Atomenerģijas izmantošana gan militāriem mērķiem, gan mierlaika vajadzībām draud ar radioaktīvo elementu uzkrāšanos biosfērā ar visām no tā izrietošajām bīstamajām sekām.
Īpaši strauji daba tiek piesārņota mūsu dienās.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register