Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
4,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:425353
Author:
Evaluation:
Published: 12.10.2006.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 29 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Pilsonības jēdziens    4
2.  Latvijas Pilsonības likumā ietvertie pamatprincipi    6
3.  Dubulta Pilsonība    7
4.  Pilsonības iegūšanas veidi    8
4.1.  Latvijas pilsoņa statusa reģistrēšana    9
4.2.  Nepilsoņu un bezvalstnieku pēc 1991. gada 21. augusta dzimušo bērnu atzīšana par Latvijas pilsoņiem    10
4.3.  Uzņemšana pilsonībā jeb naturalizācija: vispārējā kārtībā    10
4.4.  Uzņemšana pilsonībā par īpašiem nopelniem Latvijas labā    11
5.  Eiropas Savienības pilsonība    12
6.  Pilsonības zaudēšana    13
6.1.  Latvijas pilsonības zaudēšana    14
6.2.  Latvijas pilsonības atjaunošana    15
7.  Naturalizācija    15
8.  Pilsonības regulējums starptautiskajos līgumos    17
  Nobeigums    19
  Izmantotās literatūras saraksts    20
Extract

Pilsonība kā fiziskas personas un valsts tiesiski politiskai saiknei raksturīgākās iezīmes ir nepieciešamība, noturīgums un nepārtrauktība. Valsts nevar eksistēt bez stabiliem pastāvīgiem sakariem ar iedzīvotājiem, kuru vairākums ir valstij pastāvīgi, uzticīgi pilsoņi, jo pilsoņiem valstī ir noteicošā loma, kura izpaužas apstāklī, ka demokrātiskā sabiedrībā pilsoņi paši nosaka valsts attistības virzienus, patstāvīgi iedarbojoties uz valsts politiku savu pilsonisko tiesību realizēšanas ceļā. Valsts savukārt garantē saviem pilsoņiem visaugstāko iespējamo tiesību kompleksu, kas tādā apjomā nav pieejams nepilsoņiem, ārvalstniekiem vai bezvalstniekiem, t.i. vēlēt, kandidēt, ieņemt amatus utt. Tātad pilsonībai ir noteicoša loma un liela nozīme valsts iekšējas un ārpolitikas veidošanā. Tāpēc pilsonības jautājumu noregulēšana ir valsts varas prerogatīva un tieši tas atspoguļo šīs tēmas nozīmi un aktualitāti demokrātiskā sabiedrībā.
Saskaņā ar 1930.gada Hāgas konvencijas par dažiem jautājumiem, kas attiecas uz pilsonības likumu kolīzijām pieņemšanu, starptautiski ir atzīts princips, ka katras valsts kompetencē ir noteikt tās pilsoņu loku, pilsonības iegūšanas un zaudēšanas kārtību. Savukārt, valstij šis princips ir jāsavieno ar starptautiskajām konvencijām, starptautiskajām paražām un vispāratzītiem principiem pilsonības jautājumos. Latvijā pilsonību, tas iegūšanas veidus, kritērijus un naturalizācijas ierobežojumus un kārtību, kā arī pilsonības zaudēšanas veidus reglamentē Pilsonības likums.
Līdz ar to darba mērķis ir iegūt padziļinātās zināšanas pilsonības institūta teorētiskā un tiesiskā regulējuma aspektos. Darba uzdevums ir: izpētīt un izanalizēt pilsonības „jēdziena” būtību; pilsonības institūta saturu; noskaidrot Eiropas Savienības pilsonības saturu un apjomu; pilsoņa tiesisko statusu, pilsonības iegūšanas veidus, noteikumus un kritērijus, pilsonības zaudēšanas veidus un to regulējumu Latvijā un starptautiskajā arēnā.
Sarežģītās saiknes, kuras rodas starp indivīdu un valsti, kā arī cilvēku savstarpējās attiecības ar valsti tiek nostiprinātas juridiskā formā – tiesību, brīvību un pienākumu formā, kuru kopums veido cilvēka un pilsoņa tiesisko statusu. Tā ir viena no svarīgākajām politiski – juridiskām kategorijām, kura nesaraujami saistīta ar sabiedrības sociālu struktūru, demokrātijas līmeni, suverenitātes un likumības stāvokli. Tieši šī jautājuma svarīguma un nozīmīguma dēļ, attiecības, kas ir saistītas ar pilsonības iegūšanu, zaudēšanu un pilsonības jautājumu tiesisku reglamentāciju ir valsts varas prerogatīva un izriet no valsts suverenitātes principa.
Cilvēka un pilsoņa tiesiskais statuss, kā tiesību, brīvību un pienākumu sistēma tiek nostiprināta konstitūcijās un citos normatīvi – juridiskajos aktos, jo „tiesības un pienākumi, kā tiesisko attiecību avots, ir tiesību rašanas pamatelements”1.
Tiesību un pienākumu sistēma ir ne tikai valsts vārdā uzlikti obligāti, derīgi, lietderīgi uzvedības modeļi vai standarti, kas nodrošina veselas sociālās sistēmas spēju eksistēt un normāli funkcionēt, tajos tiek atspoguļotas valsts un indivīda savstarpējas attiecības, kuras prasa noregulēšanu un sakārtošanu.2
Personas tiesiskais statuss atšķiras atkarībā no tā vai viņai ir pilsonība, tai ir ārvalstnieka vai bezvalstnieka statuss attiecīgā valsts teritorijā. Juridiskajā literatūrā pastāv zināmās nesaskaņas starp virkni zinātnieku, kuri iekļauj personas tiesiskajā statusā arī pilsonību, kas, savukārt, izraisa domstarpības ar otru zinātnieku grupu, kura pauž viedokli, ka pilsonība ir tikai personas tiesiska statusa juridisks priekšnosacījums.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −7,48 €
Work pack Nr. 1146814
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register