Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

DiscountGreat deal: today with a discount!

Regular price:
1,99
You save:
0,38 (19%)
Discounted price*:
1,61
Purchase
Add to Wish List
ID number:159506
Author:
Evaluation:
Published: 08.02.2005.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 5 units
References: Not used
Extract

Saule-gaismas un siltuma avots.
Saule ir Zemei tuvākā zvaigzne-kvēlojoša gāzu (plazmas) lode. Sauli veido ūdeņradis H, hēlijs He un citu elementu piejaukums. Tās enerģijas avots ir kodoltermiskās reakcijas.
Cilvēks jau sen sapratis Saules lielo nozīmi. Tiešām, bez Saules dzīvinošajiem stariem aizietu bojā Zemes augu un dzīvnieku valsts un arī pats cilvēks. Tikai Saules staru ietekmē zaļie augi spēj sadalīt ogļskābo gāzi , uzkrāt oglekli un izdalīt skābekli, kas nepieciešams elpošanai katrai dzīvai būtnei. Bez Saules gaismas un siltuma uz Zemes būtu stindzinošs sals un mūžīga tumsa.
Saules stari apgaismo arī pārējos Saules sistēmas locekļus. Planētas, to pavadoņi, asteroīdi un komētas ir tumši un auksti ķermeņi un spīd vienīgi ar atstarotās Saules gaismas palīdzību. Ar savu smaguma spēku Saule liek tiem, noteiktos attālumos ar noteiktiem ātrumiem, riņķot sev apkārt un pasargā tos no sadursmēm un aizklīšanas Visuma telpā.
Saules stari ik minūti aiznes pasaules telpā milzīgus enerģijas daudzumus. Zinātnieku aprēķini rāda ka, Saule izstaro 5 430 000 000 000 000 000 000 000 000 kaloriju (kalorija ir siltuma daudzums, kas spēj sasildīt 1 g ūdens par 1o C) vienā minūtē. Tas ir lielums, ko grūti ne tikai aptvert, bet arī uzrakstīt. Ja iedomātos, ka Saule ietverta 12 m biezā ledus kārtā, tad šis ledus izkustu vienā minūtē.
Šī milzīgā enerģija rodas Saules iekšienē, atomu kodoliem sairstot pie ļoti augstas temperatūras un liela spiediena.
Zeme no Saules ir 149,7 milj. km tālu, un tā saņem tikai dažas miljardās daļas no Saules izstarotās enerģijas. Tās tomēr ir pietiekoši, lai uz Zemes pastāvētu dzīvība, lai gaisa masas pārvietotos lēnas vēsmiņas vai varenas vētras veidā, lai iztvaikotu ūdens un lītu lietus, lai tecētu upes un bangotu jūras. Pagātnē augos ieslēgto Saules sūtītās enerģijas pārpalikumu mūsu dienās cilvēks izmanto savām vajadzībām akmeņogļu un kūdras, naftas un deggāzes veidā.
Pārrēķinot Saules izstarotās enerģijas jaudu kilovatos, var noteikt, ka Zeme saņem 80 tūkstošus kilovatu. Ja mēs izmantotu tikai 1% no šīs enerģijas, tad tas būtu 200 000 reižu vairāk nekā to spēkstaciju kopjauda, kuras tika uzceltas pagājušajā gadsimta 50-70 gados. Tas rāda, ka Saules enerģijas tiešai izmantošanai ir neierobežotas nākotnes iespējas.


Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,48 €
Work pack Nr. 1158807
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register