Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:394521
 
Evaluation:
Published: 07.06.2006.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Pēc Jāņa Kupča grāmatas “Saskarsmes būtība” ir trīs uztveres mehānismi, kas veido katram cilvēkam raksturīgu saskarsmes partnera uzvedības interpretāciju. Viens no šiem uztveres mehānismiem ir stereotipizācija.
Stereotipizācija – (no gr. val. – ciets un apzīmogots) vispārpieņemts, klasifikācija un novērtējums sociāliem objektiem (notikumiem), kur pamats ir kāds priekšstats (sociālais stereotips). Stereotipizācija parādās kā viens no svarīgākajiem raksturotājiem starp grupu un starp personām, kā arī atspoguļo shematizētu, affektīvu šīs formas sociālo uztveri kā veselu.
Parasti stereotipizāciju izmanto, kontaktējoties ar svešiniekiem vai paviršiem paziņām. Bieži vien arī cilvēku uzvedība tiek izskaidrota ar stereotipizācijas palīdzību, kā piemēram, sociāliem kanoniem, dogmām, standartiem, kategorijām un pazīstamām parādībām. Līdz ar to saskarsmes partneris vairs netiek uztverts kā atsevišķs indivīds, kā neatkārtojama personība, pats par sevi, bet gan kā noteiktas sociālās grupas – konfesijas, politiskās partijas, profesijas, nācijas vai dzimuma pārstāvis (Kupčs, 1997). Kā piemēru stereotipizācijas mehānismam var minēt uzskatu “Sieviete pie stūres? Viss skaidrs!”. Zem tā slēpjas uzskats, ka sievietes nekad nepratīs vadīt auto, ka viņas visbiežāk izraisa autoavārijas, un galu galā, automašīnas nav domātas sievietēm. Tātad jau pats izteiciens parāda attieksmi pret sievietēm, kas vada auto.
No psiholoģiskā skatu punkta stereotipizācija tiek pielietot jebkādām sociālajām grupām vai sabiedrībām, kuras ir bez pietiekamām atšķirību apzināšanās iespējām. “Balstoties uz elementāro vispārpsiholoģisko mehānismu, saistītam ar informācijas atlasīšanu, stetreotipizācija beigās iznāk kā sarežģīta sociālpsiholoģiskā parādība, izpildoša rindu funkciju, no kurām svarīgākās ir personības un grupas identifikācija, iespējami negatīvo attieksmju attaisnošana pret citām grupām utt. …

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register