Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:931597
 
Evaluation:
Published: 06.05.2005.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

“Valsts Prezidentam ir tiesiba apžēlot noziedziniekus par kuriem tiesas spriedums stājies likumīga spēkā…”

Tulkojot gramatiski šo tiesību normu sanāk, ka
Valsts Prezidents- valsts varas organs ar nelielu patstāvīgas rīcības kompetenci, bet plašām veto tiesībām svarīgos administratīvos jautājumos.
Tiesība- personas brīvības mērs; personas uzvedības mēraukla; līdzeklis ar kā palīdzību tiek ietekmēta indivīda un sabiedrības pašregulatīvā attīstība.
Apžēlošana –valsts augstākais varas akts vai nu par pilnīgu soda atlaišanu vai mīkstināšanu noziedziniekiem. Tā izpaužas pilnīgā atbrivošanā no soda, soda mīkstināšanā, mainot vienu soda veidu ar citu, un soda kriminālo seku novēršanā.
Gramatiskā metode nedod pilnīgu normas skaidrojumu, jo vārds “tiesība” vedina domāt, ka tā ir Valsts Prezidenta personiska tiesība un nav arī skaidrs, ko saprast ar vārdu “apžēlošana’.
Tulkojot normu sistēmiski un skatoties kontekstā ar citām normām, Satversmē, atrodam, ka 45. pantam ir turpinājums, kas nosaka, ka Valsts Prezidenta apžēlošanas tiesību izmantošanas apjomu un kārtību regulē īpašs likums, kas ir 1998. gada 16. jūnijā pieņemtais “Apžēlošanas likums”. Tas nosaka, ka,
“Apžēlošana ir notiesatās personas pilnīga vai daļēja atbrīvošana no kriminālsoda izciešanas, soda veida mīkstināšana vai sodāmības noņemšana, ko veic Valsts Prezidents.”
Tulkojot normu vēsturiski, apžēlošana ir izveidojusies kā Romas imperatora neaprobežota tiesība kā augstakās varas nesējam iejaukties kriminalās justīcijas normālā gaitā, atsvabinot noziedziniekus no tiesas uzlikta soda.
20. gs. sākumā Latvija atradās Krievijas impērijas sastāvā; 1906. gada 23. aprīlī, imperators izdeva valsts pamatlikumus, kuru 23. pants regulēja apzēlošanu. Tas noteica notiesato apžēlošanu, sodu mīkstinašanu, noziegumu piedošanu un vajašanas partraukšanu kā imperatora prerogatīvu.…

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,48 €
Work pack Nr. 1210411
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register