SECINĀJUMI
Tiesību normu iztulkošanas metodes ir:
- Gramatiskā;
- Vēsturiskā;
- Sistemātiskā;
- Teleoloģiskā.
Tiesību normu iztulkošanas metodes ir paņēmienu un līdzekļu kopuma, kas dod iespēju noskaidrot tiesību normu saturu, likumdevēja gribu. Iztulkošanas mērķis ir nodrošināt iztulkojamās normas pareizu realizēšanu, novērst kļūdas un nepilnības tā piemērošanā nākotnē.
Tiesību normas var iztulkot ne tikai piemērotāji, bet arī politiķi, žurnālisti, komersanti un jebkura cita persona, kas ir nonākusi saskarsmē ar šo jautājumu.
Tiesību normu iztulkošana ir uzskatāma par obligātu procesu, neskatoties uz to, ka tiesību norma (likums) kādam varētu šķist skaidra un saprotama un šajā procesā ir jāizmanto visas iztulkošanas metodes, iztulkotājs nevar izvēlēties tikai vienu metodi.
Normu iztulkošanas nozīme ir svarīga, jo tas ir svarīgs tiesību normu efektīvas realizācijas priekšnosacījums; ja process ir kvalificēts, tad tas nodrošina vienveidīgu normas izpratni visā valstī, kā arī dod iespēju novērst likumdošanas trūkumus, kas ir saistīti ar izlaidumiem un citām nepilnībām; prasmīgi izmantota, tā var veicināt cilvēku tiesiskā kultūras līmeņa paaugstināšanu; tā ir nepieciešama arī tāpēc, ka vārdi likumos mēdz būt daudznozīmīgi.
Tiesību normu piemērošana nav iespējama bez normas satura noskaidrošanas jeb iztulkošanas. Ja iztulkošanas procesā nav iespējams nonākt pie konkrēta rezultāta, jo attiecīgais gadījums nav likumā noregulēts, kā nākamais solis ir jāveic tiesību tālākveidošana.
…