Organizācijas ir ļoti svarīgi veidojumi. Kāpēc? Mūsdienu industrializētajā sabiedrībā, kur dominē sarežģītas tehnoloģijas, organizācijas apvieno zināšanas, cilvēkus, dabas izejvielas, lai paveiktu darbus, kas atsevišķam cilvēkam nebūtu pa spēkam. Vai bez organizācijām katru dienu varētu notikt 17 000 avio lidojumu bez avārijām, vai tiktu saražots mums nepieciešamais elektrības daudzums ar milzīgu dambju un atomelektrostaciju palīdzību, vai tiktu izgatavots miljoniem automašīnu, vai būtu pieejamas neskaitāmi daudzas citas lietas, bez kurām mūsu dzīve šķiet neiedomājama? Organizācijas pārņem visas jomas, tās izplatās arvien vairāk.
Tālāk piedāvājam organizācijas formālu definīciju:
Organizācija ir sociāla, uz mērķi orientēta vienība, kas ir stingri strukturizēta.
Sociāla vienība nozīmē- veidota no diviem vai vairākiem cilvēkiem. Uz mērķi orientēta nozīmē - radīta, lai sasniegtu noteiktu rezultātu (outcome), kā piemēram, gūt peļņu (vairumam uzņēmumu), apmierināt reliģiskās vajadzības (baznīcas), vai nodrošināt sociālo vajadzību apmierināšanu (studentu apvienības u.c.). Stingri strukturēta nozīmē, ka uzdevumi un atbildība tiek sadalīta organizācijas dalībniekiem, biedriem, darbiniekiem. Šī definīcija attiecas gan uz bezpeļņas organizācijām, gan uzņēmumiem kā organizācijām. Starp citu, literatūrā angļu valodā, rakstot par uzņēmumiem, gandrīz vienmēr tiek lietots vārds “organisation” – ‘organizācija’, nevis “enterprise” – ‘uzņēmums’, kas it kā ir precīzāks apzīmējums.
Uzņēmums ir tehniska, sociāla, ekonomiska, ar apkārtējo vidi saistīta vienība, kas ražo preces un sniedz pakalpojumus, apmierinot sabiedrības vajadzības. Patstāvīgi lemj, darbojas un riskē ar savu mantu.
Organizācija- uzņēmuma darbinieku grupa, kuru vieno kopīgi darbības mērķi un uzdevumi.
Organizāciju darbības novērtēšanas kritēriji.
Organizācijas var vērtēt pēc to efektivitātes un produktivitātes. Organizācijas efektivitāte jeb sekmīgums parāda, cik lielā mērā organizācija sasniedz savus mērķus. Organizācija darbojas efektīvi, ja tai ir lieliski panākumi savi mērķu īstenošanā. Organizācijas efektivitāte parāda organizācijas spēju piedāvāt preces vai pakalpojumus, ko patērētājs novērtē pietiekami augstu, lai maksātu par tiem naudu, respektīvi - pirktu.
Vēl viens atskaites punkts ir organizācijas produktivitāte kā lietderības koeficients. Organizācija ir produktīva tad, ja tā sasniedz savus mērķus ar minimāliem resursiem. Produktivitāte mēra rezultātu (output) uz vienu ieguldīto resursu vienību (input). Tātad organizācijas produktivitāte jeb lietderīgums attiecas uz organizācijas mērķu sasniegšanai izlietoto resursu daudzumu.
Kaut gan tas nav viegli, viena un tā pati organizācija var vienlaikus būt efektīva, sekmīga savu mērķu sasniegšanā un augsti produktīva. Lai to sasniegtu, vadītājam ir jānostāda augsta līmeņa darba izpildes (performance) sasniegšanu par savu galveno pienākumu. …