Valsts pārvalde ir izpildvaras administratīvais instruments, ar kura palīdzību Ministru kabinets (MK) īsteno Satversmē un likumos noteiktās funkcijas. Valsts pārvalde ietver MK izveidotas, hierarhiski organizētas valsts pārvaldes institucionālās sistēmas ar likumā noteiktām darbības procedūrām un profesionālu, valdībai lojālu personālu, kas īsteno likumdevēja un valdības noteiktos uzdevumus. Valsts pārvaldes sistēma ietver sevī visas ministrijas un citas MK izveidotas iestādes, kas īsteno valsts varu – izstrādā valsts politiku un normatīvo aktu projektus, organizē valsts funkciju un politisko lēmumu izpildi un kontrolē likuma izpildi, kā arī sniedz publiskos pakalpojumus. Valsts pārvaldei ir jābūt spējīgai elastīgi reaģēt uz pārmaiņām sabiedrībā un pasaulē un pieskaņot savas struktūras, procedūras un darbības mērķus mainīgajiem apstākļiem.
Stabila valsts pārvaldes darbība ir saistīta gan ar pēctecības nodrošināšanu valdības vai ministra maiņas gadījumā, gan ar garantiju, ka valsts pārvaldes funkcijas, kuras nepieciešamas valsts kā institūta efektīvai pastāvēšanai, tiks īstenotas un valsts mērķi sasniegti.
Paredzama valsts pārvaldes darbība ir līdzeklis, kas palīdz nodrošināt gan iedzīvotāju, gan amatpersonu uzticību valstij, jo paredzamas valsts pārvaldes darbības gadījumā gan iedzīvotāji, gan amatpersonas jau laikus ir informētas par juridiskām darbībām no valsts puses noteiktos faktiskos apstākļos. Līdz ar to gan iedzīvotāji, gan amatpersonas jau iepriekš var rēķināties ar noteiktām valsts darbībām.
Valsts civildienesta likuma mērķis ir noteikt likumīgai valdībai lojāla, politiski neitrāla, profesionāla valsts civildienesta tiesisko statusu, lai tādējādi nodrošinātu tiesisku, stabilu, efektīvu un atklātu valsts pārvaldes darbību, lai Latvijas valsts pārvaldes pamatprincipi būtu līdzvērtīgi un saskaņojami ar Eiropas Savienības principiem likumdošanas un tiesību jomā. …