Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
5,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:265150
 
Author:
Evaluation:
Published: 20.09.2011.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 9 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    2
  1905. – 1907.gada radītās revolucionārās varas institūcijas    3
  Tiesību avoti Krievijas impērijā 1905. – 1907.gadā    9
  Izmantotā literatūra    11
Extract

TIESĪBU AVOTI KRIEVIJAS IMPĒRIJĀ 1905. – 1907.GADĀ
1. 1905.gada 30.oktobra Manifests (Krievijas impērijas ministru padomes priekšsēdētājs Vitte gribēja, lai tā būtu necila lapele (formāls paziņojums), tomēr Nikolajs II pastāvēja uz nosaukumu Manifests, tādējādi gribēdams parādīt savu labo gribu). Manifestā tautai tika apsolītas tiesības un brīvības (t.sk. sapulču, vārda brīvība), bet kā likumdevējs orgāns tika izveidota valsts dome. 30.oktobra Manifests nedeva vēlamo rezultātu, jo tā izdošana bija nokavēta – tādējādi imperators parādīja savu nespēku: sākās masveida sacelšanās Kijevā, Odesā. Arī Rīgā LSDSP aicināja boikotēt Manifestu un neticēt tajā apsolītajām tiesībām. Turpmākajos divos mēnešos revolūcija sasniedz savu kulmināciju. Pēc 30.oktobra vēstījuma latviešu strādnieku partija sāk darboties pilnīgi atklāti. Par galvenajiem mērķiem kļūst cara patvaldības gāšana, Satversmes sapulces vēlēšanas, republikas nodibināšana cara valsts vietā.
2. Likums par izmaiņām Valsts Domes Vēlēšanās 1905.gada 24.decembrī (izmainīja 1905.gada 19.augusta nolikumu par valsts domes vēlēšanām) – tika piešķirtas vēlētāju tiesību fabriku un rūpnīcu strādniekiem. Tiek noteikts pilnvarnieku (vēlētāju izvēlēto) skaits, piemēram, no Vidzemes guberņā (un Rīgā) 5 pilnvarnieki. Tiek noteikts, ka strādnieki no sava vidus ievēl pilnvarniekus pēc sekojoša principa: uzņēmumos ar vīriešu kārtas pārstāvjiem no 50 – 1000 tiek izvirzīts 1 pilnvarnieks, ja ir vairāk kā 1000 strādājošo – pa 1 pārstāvim no katra 1000.
3. Vidzemes guberņā iecelts Ģenerālgubernators un 1905.gada decembrī izsludināts kara stāvoklis. Sākas bruņotas sacelšanās Tukumā, Skrīveros. Rīgā, Liepāja, Ventspilī sākās Ģenerālstreiks. 25.decembrī Valkā ieradās no Krievijas soda ekspedīcija, kas uzsāka pretošanās apspiešanas pasākumus – aresti, apšaušana, miesas sodi izpildīties publiski. Kara stāvoklis Baltijas guberņās darbojās līdz pat 1908.gadam. Tiesību avotu, tāpat kā pašu tiesību šajā periodā Baltijas guberņās nebija – tie nedarbojās.
4. 1906.gada 6.maijā tiek izdots Valsts Pamatlikumu krājums, kurā tiek nostiprinātas Krievijas imperatora (kā monarha) tiesības un samazinātas Krievijas domes pilnvaras. “Viskrievijas imperatoram ir visaugstākā patvaldnieka vara”. Tiek noteikta visu likumu pieņemšanā imperatora prerogatīva pār Valsts domes lēmumiem, kā arī liela daļa likumu tiek noņemta no Valsts domes kompetences. Neliels izvilkums no pamatlikuma krājuma: 1) valdnieka persona ir neaizskarama un svēta; 2) imperators veic likumdošanas varu vienībā ar Valsts Padomi (Valsts padomes institūts tika izveidots 1810.gada 14.janvārī ar Manifestu „Valsts Padomes izveidošana” – Valsts Padomes priekšgalā bija pats imperators) un Valsts Domi; 3) imperatoram ir prioritāte likumdošanā; 4) imperators ir valsts augstākais ārējo sakaru vadītājs; 5) imperators izsludina karu un slēdz mieru; 6) imperators izsludina kara vai ārkārtēju stāvokli; 7) tiesu varu lemj imperatora ar likumu ieceltas tiesas – tiesas spriedumi tiek pasludināti imperatora vārdā; 8) Valsts Dome un Valsts Padome tiek sasaukta pēc imperatora ukaza; 9) Valsts Padomei un Valsts Domei ir vienādas likumdošanas tiesības.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register