Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
7,49
You save:
1,27 (17%)
Discounted price*:
6,22
Purchase
Add to Wish List
ID number:582491
Author:
Evaluation:
Published: 17.10.2016.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

14. Valdības formulas (Kurzemes hercogistes Satversmes) raksturojums.
Pirmais konstitucionālas nozīmes likums tika pieņemts 1617.gada 18. martā Kurzemes un Zemgales hercogistei Ducatus Curlandiae et Semigalliae. Latviešu zinātniskā apritē normatīvais akts iegājies ar nosaukumu – Valdības formula. Valdības formula sastāvēja no 52. paragrāfiem, un tā bija uzrakstīta latīņu valodā. Kurzemes hercogistes vajadzībām to pārtulkoja vācu valodā. Hercogam, stājoties amatā, bija jāzvēr, ka viņš valdīs saskaņā ar šo normatīvo aktu. Arī landtāgs nevarēja grozīt un papildināt hercogistes pamatlikumu, jo Kurzemes hercogiste nebija neatkarīga valsts, bet zeme- vasalitātes atkarībā no Polijas- Lietuvas karaļa.
Valdības formula tātad nebija suverēnas valsts konstitūcija. Neraugoties uz to, tā kopā ar fundamentāliem likumiem saturēja konstitucionālas nozīmes tiesības Kurzemes hercogistei. Valdības formula noteica valsts tiesisko statusu, pārvaldes uzbūvi, tiesu iekārtu, augstāko pārvaldes un tiesnešu ievēlēšanas/iecelšanas kārtību, kā arī pavalstnieku pamatbrīvības atbilstoši 17.gs. izpratnei par cilvēkam piemītošām tiesībām, piemērām 3.2 un 3.3.
Dzimtzemniekiem, kuri juridiski tika pielīdzināti lietai romiešu tiesību izpratnē, protams, tiesības bija ierobežotas. Lakoniski to noteica Kurzemes statūtu 50. paragrāfs: „Pirmās privātās varas tiesības ir kunga varas tiesības par dzimtcilvēku vai zemnieku”. Zemnieks bez kunga un pavēlnieka atļaujas nevarēja ne kādu amatu uzņemties, ne kārtīgo skolu apmeklēt, nerunājot par bēgšanu vai citu pārkāpumu izdarīšanu. Līdz dzimtbūšanas atcelšanai valdīja uzskats, ka visu, ko zemnieks iegūst, viņš iegūst priekš kunga.

15. Tiesu iekārtas raksturojums Kurzemes hercogistē un Zviedru Vidzemē. Tiesība meklēt tiesas aizsardzību. Juristu nozīmes pieaugums tiesvedībā.
• Kurzemes hercogistes tiesa
Kurzemes hercogistē, tāpat kā visās feodālās valstīs, tiesa nebija atdalīta no administrācijas. Tāpēc tiesu sprieda tie paši muižnieciskie valsts un administratīvie orgāni.
Galma tiesa. Tiesu sprieda hercogs ar visiem sešiem virspadomniekiem. Šai tiesai bija trīs nodaļas: civilā, kriminālā un konsistoriālā.

Author's comment
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Atbildes Latvijas tiesību vēstures pirmajam kontroldarbam”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/582491

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register