Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
7,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:368234
 
Author:
Evaluation:
Published: 19.02.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

1.uzdevums
Pastāstiet par civilprocesuālo tiesību principu iedalījumiem un raksturojiet tos.

Lietu izskatīšanas pamatprincipi nosaka tiesvedības uzdevumu, atrisināšanai pieļaujamās robežas, tie ir cieši saistīti ar tiesu organizācijas principiem un apvienoti sistēmā. Jāievēro, ka neviens princips nedrīkst būt pretrunā ar citu principu.


1. Personas tiesības uz tiesas aizsardzību

Katrai fiziskajai un juridiskajai personai ir tiesības uz savu aizskarto vai apstrīdēto civilo tiesību vai ar likumu aizsargāto interešu aizsardzību tiesā. Noteikts CP, Satversmē, Eiropas cilvēktiesību un pamatbrīvību konvencijā.
Personai, kas griezusies tiesā, ir tiesības uz tās lietas izskatīšanu tiesā likumā noteiktajā procesuālajā kārtībā. (CPL 1.p.1.,2.d.)
Fiziskas personas tiesības uz tiesas aizsardzību nostiprinātas LR Satversmes 8. nodaļā, kas veltīta cilvēka pamattiesībām. Tās 92.p.: ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā. Saskaņā ar Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas 6.p: ikvienam ir tiesības, nosakot civilo tiesību un pienākumu pamatotību, uz taisnīgu un atklātu lietas savlaicīgu izskatīšanu neatkarīgā un objektīvā likumā noteiktā tiesā.
Civilās tiesības savas kompetences ietvaros aizstāv tādas tiesu sistēmai piederīgas iestādes kā bāriņtiesas un pagasttiesas, šķīrējtiesas, ja strīda puses savstarpēji vienojušās par lietas nodošanu šo tiesu izskatīšanai. (CPL 487.p.), saskaņā ar Darba likumu- izlīgšanas komisijas (nezinu vai tās jau darbojas, ja tās vēl nav izveidotas, tad darbojas darba strīdu komisija, kas izskata individuālos darba strīdus izņemot tos, ko izskata tieši tiesā).Likumā tieši paredzētos gadījumos civilās tiesības tiek aizsargātas arī administratīvā kārtā.
Katra tiesību aizsardzības institūcija izvēlas un piemēro atbilstošu tiesību aizsardzības līdzekli. Piemērotais līdzeklis tiesību aizsardzības institūcijām jānorāda civillietā pieņemtajā nolēmumā, ko nepieciešamības gadījumā piespiedu kārtā izpildīs tiesu izpildītājs.
Normatīvajos aktos sastopami un tiesu praksē atzīti šādi civilo tiesību aizsardzības līdzekļu veidi:
1) tiesību atzīšana;
2) tā stāvokļa atjaunošana, kāds bija līdz tiesību aizskārumam;
3) tiesību aizskarošas darbības aizliegums;
4) piespriešana izpildīt pienākumu;
5) tiesiskās attiecības grozīšana un izbeigšana;
6) nodarīto zaudējumu piedziņa;
7) līgumsoda piedziņa, u.c.

2. Civillietas iztiesāšanas nepārtrauktība.

Tiesas sēde katrā lietā, kura tiek izskatīta pēc būtības, norit nepārtraukti, izņemot laiku, kas paredzēts atpūtai, Tiesas sēde notiek nemainīgā tiesneša sastāvā. Gadījumā, ja lietas izskatīšanas gaitā kādu no tiesnešiem nomaina cits, lietas iztiesāšana jāsāk no jauna. Katrs tiesnesis attiecīgajā laikā var piedalīties tikai vienas lietas izskatīšanā.

3. Tiesvedības valodas princips

Tiesas notiek tikai latviešu valodā. Ja tiesā piedalās fiziska persona – tiesai jānodrošina tulks. Juridiskai personai, kura neprot valsts valodu, pašai jānodrošina sevi ar tulku. Dokumentiem jāpievieno tulkojums (notariāli apstiprināts) (visiem dokumentiem, kuri ir citā valodā). Tiesa var pieļaut atsevišķas procesuālās darbības arī citā valodā, ja to lūdz kāds no lietas dalībniekiem un ja visi lietas dalībnieki tam piekrīt, bet tiesas protokols jāraksta latviešu valodā.

4. Vienpersoniskuma un koleģialitātes princips

Apgabaltiesas apelācijas instancē civillietas izskata lietas 3 apgabaltiesas tiesneši. Augstākās tiesas Senāta rīcības sēdēs kasācijas sūdzības izskata, senatoru kolēģija. Augstākās tiesas Senāta Civillietu departaments lietas kasācijas kārtībā izskata 3 senatoru sastāvā. Viņiem visiem ir vienādas tiesības izlemt jautājumu pēc būtības. Senāta spriedumā izteiktie atzinumi ir saistoši līdzēju lietu gadījumā. Rajona (pilsētu) un apgabaltiesās visas lietas tiesnesis izskata vienpersoniski.

5. Atklātuma princips

Visās tiesās civillietas izskata atklāti, tiesas procesā var piedalīties jebkura persona, kura vecāka par 15 gadiem, arī žurnālisti. Lietas dalībnieku piedalīšanās piedalīšanās lietas izskatīšanā ne ar ko nav ierobežota. Lietas dalībnieki var iepazīties ar visu tiesas nolēmumu saturu arī tajos gadījumos, kad tiek pasludināta tikai to rezolutatīvā daļa, vai arī tas nemaz netiek pasludināts. Atklātas nav lietas:
par bērna izcelšanās noteikšanu;
adopcijas apstiprināšanu un atklāšanu;
laulības šķiršanu;
personas atzīšanu par rīcībnespējīgu gara slimības dēļ.
Šīm lietām obligāti jābūt aizklātām. Var arī prasīt noslēgtu procesu- (piemēram: nepilngadīgā interesēs, ja nepieciešams aizsargāt personas privāto dzīvi, ja persona nav sasniegusi 15gadu vecumu, utt)

6. Patiesības noskaidrošanas princips

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −6,70 €
Work pack Nr. 1183972
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register