Plašā nozīmē par konfliktu sauc jebkurus savstarpēji antagonistiskus impulsus , intereses, viedokļus, darbības. Konflikts var būt iekšējs –pašā cilvēkā – kā pretēju vēlmju, impulsu sadursme , kura ietekmē cilvēka uzvedību un ceļu uz mērķi , kā arī ārējs – starppersonu ( starpgrupu ) konflikts , kurā viena puse traucē otrai kādas darbības veikšanā un mērķu sasniegšanā , jo katrai ir savas intereses.
Iekšējo konfliktu tipoloģiju visplašāk ir izstrādājis amerikāņu psihologs K. Levins.
Viņš nosauc četrus šādus iekšējo konfliktu veidus :
1.Aproach – aproach. ( tuvošanās – tuvošanās ) .Konflikts rodas, kad cilvēkam ir divi vienlīdz labi un vienlīdz vēlami mērķi .
2.Aproach – avoidance . ( tuvošanās – novēršanās ) . Konflikts rodas tad, ja viens un tas pats mērķis cilvēkam ir gan vēlams un patīkams, gan nevēlams un nepatīkams.
3.Avoidance – avoidance ( novēršanās – novēršanās ). Konflikts rodas, kad cilvēkam ir divi vienlīdz ‘’nepatīkami mērķi un viņam nākas izvēlēties starp diviem ļaunumiem mazāko ‘’.
4. Double aproach - avoidance. ( dubultā tuvošanās – novēršanās ). Konflikts rodas , kad cilvēkam ir divi mērķi , kuri abi ir gan vēlami un patīkami , gan nevēlami un nepatīkami. …