Konflikta jēdziens.
Konflikts ir pretēji vērstu mērķu, interešu, pozīciju viedokļu, uzskatu, rīcības un līdzekļu izvēles sadursme, savstarpēji antagonistisku impulsu un emociju pretdarbība, zinātnisko uzskatu, sociālās uzvedības normu atšķirība. Konflikts ir katra normāla cilvēka dzīves neatņemama sastāvdaļa. Tas ir loģiski, jo katram cilvēkam ir sava vērtīborientācija, pozīcija, virzība, vajadzību un interešu struktūra. Tāpēc neviens cilvēks savu mūžu nenodzīvo bez konfliktiem. Ar konfliktiem ir saistītas emocijas. Kamēr esam pāruzbudināti, negatīvu emociju pārņemti, grūti cerēt uz veiksmīgu konflikta atrisinājumu. Ir nepieciešama konfliktēšanās kultūras prasme.
Konflikts ir iekšējs-cilvēkā- un starppersonu-ārēju pretenziju, noliegumu formā. Psihologs P.Sorokins uzskata, ka konflikts rodas, ja netiek apmierinātas cilvēka aktuālās vajadzības.
Katra konflikta pamatā ir situācija, kas ietver vai nu konfliktējošo pušu pretējās pozīcijas par kādu no jautājumiem, vai arī pretējus mērķus un līdzekļus to sasniegšanai konkrētajos apstākļos.
Konflikts var rasties, ja pusēm nesakrīt intereses, vēlmes vai tieksmes.
Lielākā daļa cilvēku cenšas izbēgt no konfliktsituācijām, nerunāt par tām, noslēpt tās, cik ilgi vien iespējams. Tomēr konflikti pastāvēs vienmēr, jo tie ir cilvēku savstarpējo attiecību neatņemama sastāvdaļa. Konflikti nerastos tikai tādā gadījumā, ja cilvēku jūtas un priekšstati neatšķirtos, tas ir, cilvēki nebūtu individualitātes.
Konflikts var tikt uzskatīts par konstruktīvu, ja tas sekmē jaunu vērtību rašanos, kuras izveidojas dažādu priekšstatu sadursmē. Konflikts būs konstruktīvs arī gadījumos, kad tas sekmē personības pilnveidošanos un attīstību. Paši par sevi konflikti nav jaunā parādīšanās un produktivitātes garants.
Svarīgākais konfliktsituāciju risināšanā ir mūsu ieguldījums, atbildība par notiekošo un vēlēšanās, kā arī prasme izmantot sadursmes situāciju produktīvu risinājumu meklēšanai.
…