-
Pārvalde un vadīšana: būtība un nozīme sabiedrībā
Vadīšana pēc būtības ir process, kas iedarbojās uz darbinieku darbību (personu vai grupu) ar noteiktām metodēm un paņēmieniem, lai īstenotu izvirzītos mērķus.
Abstrakti pārvalde = organizācija + misija.
Pārvalde ietver priekšstatu par šīs struktūras misiju, tāpēc ir nepieciešams pārvaldes redzējums no iekšpuses.
Misija – iemesls, kādēļ tiek veidota institūcija
- redzējums par šīs struktūras darbību, nozīmi, nākotni.
Pārvalde – apzīmē pārvaldes sistēmu, proti:
dažādu pārvaldes institūciju;
organizētu cilvēku kopumu, apzinātu, uz zinātniskām atziņām balstītu;
darbību, kas ir saistīta ar šo sistēmas izveidi un vadīšanu, kuras procesā notiek iedarbība uz atsevišķiem šīs sistēmas elementiem vai sistēmu kopumā ar nolūku panākt tās optimālu funkcionēšanu un attīstību, lai nodrošinātu izvirzīto mērķu sasniegšanu.
Vadīšana – analīze, prognozēšana, plānošana, vadāmo sistēmu organizēšana, darbības motivācija un kontrole, lai pamatoti izvēlētos vadāmās sistēmas darbības mērķus un sekmīgi tos sasniegtu.
Vadīšana kā process saistīta ar iedarbību uz vadāmo sistēmu kopumā vai atsevišķiem tās posmiem ar nolūku panākt tās optimālu funkcionēšanu.
Jēdzienā „pārvalde” jāietver:
tās sistēmas, kuras ietvaros pārvalde risinās;
tos mērķus, kurus mēs izvirzam šai sistēmai;
misija, kādēļ veido šo pārvaldes iestādi – un tad ir jāorganizē šī sistēma un tad šī izveidotā sistēma ir jāvada.
Pārvalde kā process nav atraujama no informācijas aprites. Informācija palīdz izveidot pareizu sistēmu. Mērķis tiek izvirzīts, lai īstenotu misiju, sasniegtu vēlamo stāvokli, kas ir izvirzīts šai sistēmai.
Pārvalde ir ar vadības varu apveltītu atsevišķu vadītāju vai vadības struktūru apzināta, vadības gribu paudoša, mērķtiecīga, uz zinātniski pamatotām atziņām balstīta darbība.…
Pārvaldes un vadīšanas būtība.Pārvaldes un vadīšanas jēdzieni, to satura analīze.Pārvaldes un vadīšanas nozīme sabiedrības attīstībaiPārvaldes teorija un pārvaldes zinātnes attīstības etapi un perspektīvas.Darbu organizācijas un vadīšanas pirmsākumi.Pārvaldes teorijas rašanās un attīstība. Pārvaldes zinātnes pirmsākumi.19.gs. zinātnieku Roberta Ouena, Frederika Teilora, Anrī Faiola un citu ieguldījumspārvaldes teorijā.Anrī Faiola 14 universālie vadīšanas principi.Pārvaldes zinātnes attīstība 19.gs. nogalē un 20.gs..Eltons Meijo – „cilvēcisko attiecību” teorijas pamatlicējs pārvaldes zinātnē.Sociālās pārvaldes sistēmas. Organizācija kā sistēma. Organizācija shēma.Vadāmo sistēmu loma sabiedrībā.Vadāmas sociālas sistēmas jēdziena analīze.Vadāmas sistēmas elementi, to savstarpējā saistība un mijiedarbība. Vadāmo sistēmu subjekti un objekti. Tiešās un atgriezeniskās saites vadāmās sistēmās; Vadāmo sistēmu vadošās un vadāmās apakšsistēmas. Vadāmo sistēmu hierarhija pārvaldē. Pārvaldes sistēmu ārējās un iekšējās darbības ietekme uz sistēmas organizatorisko struktūru izveidi. Pārvaldes sistēmu organizatorisko struktūru tipi. Lineārā tipa organizatoriskās struktūras. Funkcionālā tipa organizatoriskās struktūras. Jauktā tipa organizatoriskās struktūras. Pārvaldes procesa mērķi un uzdevumi. Pārvaldes procesa jēdziens un būtība. Pārvaldes procesa mērķi un uzdevumi. Sociālās pārvaldes principi. Sociālās pārvaldes procesa pilnveidošanas būtība un nozīme. Pārvaldes funkcijas. Pārvaldes funkciju jēdziens un būtība. Pārvaldes funkciju klasifikācija. Pārvaldes sistēmas funkcijas. Pārvaldes procesa funkcijas. Darbinieku funkcionālie pienākumi. Pārvaldes funkciju pilnveidošana un efektivitātes kritēriji. Pārvaldes procesa izpētes metodes. Iedarbības metodes pārvaldē. Pārvaldes metožu jēdziens un būtība. Pārvaldes metožu sistēma. Vispārzinātniskās un speciāli zinātniskās metodes pārvaldē. Izpētes metožu būtība un nozīme. Izpētes metožu klasifikācija pārvaldē. Socioloģiskās izpētes metodes. Aptaujas kā socioloģiskās izpētes metodes pārvaldē. Ekspertu metodes pārvaldē. Grafiskās izpētes metodes pārvaldē. Modelēšanas būtība un nozīme pārvaldes procesā. Iedarbības metožu klasifikācija. Administratīvi organizatoriskās metodes pārvaldē. Ekonomiskās iedarbības metodes pārvaldē. Sociāli psiholoģiskās iedarbības metodes pārvaldē. Pārvaldes informācijas jēdziens. Pārvaldes procesa informatīvais raksturs un pārvaldes procesa informācijas sistēma. Informācijas avoti un informācijas nesēji pārvaldē; Pārvaldes informācijai izvirzāmās prasības. Informācijas plūsmu barjeras un to veidi. Informācija un prognozēšana. Pārvaldes cikla jēdziens un būtība pārvaldes procesā. Pārvaldes cikla etapi. Pārvaldes lēmuma vieta un nozīme pārvaldes ciklā; Plānošana pārvaldē. Vadīšanas līmeņi pārvaldē. Vadīšanas stili.
- Intervija ar uzņēmēju
- Pārvalde un vadīšana: būtība un nozīme sabiedrībā
- Riski uzņēmējdarbībā un noteiktības līmeņi
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Vadīšanas būtība, funkcijas un metodes
Summaries, Notes for secondary school2
-
Uzņēmējdarbības vadīšana
Summaries, Notes for secondary school5
Evaluated! -
Saimniecisko procesu tehnoloģiju vadīšana
Summaries, Notes for secondary school10
-
Banku darbības stratēģiska vadīšana
Summaries, Notes for secondary school40
-
Juridiskā un pārvaldes psiholoģija
Summaries, Notes for secondary school18