Personāla vadīšana ir zinātne, kuras izziņas priekšmets ir līdzstrādnieku personālā vadība organizācijā, ar mērķi izskaidrot, atveidot un prognozēt vadības objekta izturēšanās veidu. P/v jāievēro: kultūras normas, sociokulturālās attīstības līmenis; ekonomiskā efektivitāte, individuālā neaizskaramība, likumība. P/attīstības fāzes: Birokritizācija-līdz 1960; institucionalizācija-no 1960; humanizācija-no1970; ekonomizācija-no1980; orientācija uz uzņ/bu-np 1990. P/v funkcijas: plānošana; iesaistīšana un izvēle; attīstība; sankcijas, kas nepieciešamas, vadot cilvēku kopu org-jās. P/v atspoguļo 4 vērtību ietekmi: atbildību; efektivitāti; individuālās tiesības; sociālo taisnīgumu pār darbinieku. Personāla ražīgas un efektīvas admin-jas pamatā ir 3 paņēmieni: katram vad. ir jāpievērš uzmanība darbinieku apmācībai un d/apstākļiem; darbinieki ir vērtība; p/vadība ir saskaņošanas procesu, org-jas mērķu un cilvēka vajadzību integrācija.
Personāls-ir cilvēks savā darbā vietā ar savām mērķiem, vajadzībām, cerībām un problēmām. P. ir motivēts indivīds; darba nesējs; koalīcijas partneris; ražošanas faktors; atbildības nesējs; izmaksu izraisītājs.
P/saimniecība-ir org-jas saimn. elements, kas saistīts ar ražošanas faktora „darbs” izmantošanu; p/vadīšana; p/līdervadība; p/politika; p/mārketings; p/meklēšana; org-ja; p/org-ja; p/plānošana; p/nodrošināšana; p/attīstīšana; p/atbrīvošana; rūpes par personālu; p/pārvalde; p/vadības audits; darba apraksts.
Politika-ir org-jas vērtību un pārliecības formulēšana attiecībā uz galvenajām org-jas funkcijām. P/politika var izteikt: org-ja apņemas risināt nodarbinātības jautājumus; visas brīvās d/vietas būs atklātas visiem darbiniekiem; org-ja vienmēr uzturēs dialogu ar atzītām arodbiedrībām;…