Pirkuma līgums ir līgums, ar ko viena puse apsola otrai par norunātas naudas summas samaksu atdot zināmu lietu vai tiesību. (Konsensuāls līgums.)
Pirkuma līgums uzskatāms par noslēgtu, kad abas puses vienojušās par pirkuma priekšmetu un maksu.(būtiskās sastāvdaļas, arī vieta, laiks, termiņš, īpaši samaksas noteikumi)
Par priekšmetu var būt ķermeniskas lietas un arī lietu, saistību ties.. Līg priekšmetam vajaga patiesi pastāvēt un būt tik sīki noteiktam, lai par to nerastos nekādas šaubas. Maksa jānoteic naudā.
Tiesiskās attiecības: 1)no pirkuma l. Izceļas abām pusēm savstarpējas prasījuma tiesības kā uz līguma, tā arī uz zaudējuma atlīdzību. 2)abām pusēm savstarpēji cieši jāievēro savi pienākumi; sevišķi pārdevējam līdz pārdotās lietas nodošanai tā jāglabā ar lielāko rūpību un jāatbild arī par katras neuzmanības sekām. Bet, ja pircējs vilcinās pirkto lietu saņemt, tad pārdevējs atbild tikai par ļaunprātību un rupju neuzmanību.
Pārdevēja pienākumi: pārdotā lieta īstā laikā un vietā jānodod pircējam ar visām tās piederumiem, kā arī visu to, kas var nodrošināt tiesību uz šo lietu. Arī tādā veidā, kādā tie bijuši apsolīti vai domājami.
Pircēja pienākumi: vispirms jāsamaksā pirkuma maksa, ja nav norunāts sevišķi termiņi, jāizdara tūliņ, lietu nododot, tajā paša laikā un vietā.
Riska pāreja- nejaušības risku nes pircēja, kaut arī lieta vēl nav nodota.
Pirkuma līguma atcelšana. Vienpusēja atkāpšanās no līguma nav pielaižama, pat arī, ja otra puse neizpilda savu saistību. Var atcelt vienai pusei prasot, kad:
1)viena puse piedabūta to noslēgt ar viltu vai spaidiem;
2)lietas trūkumu dēļ;
3)pamatojoties uz blakus līgumiem, ar kuriem paturēta atkāpšanās tiesība;
4)pārmērīga zaudējuma dēļ;
5) nokavējuma dēļ…