Vispārēja daļa
1. jautājums. Saistību tiesību jēdziens un rašanās pamati. Saistību tiesības ir civiltiesību normu kopums, kas regulē sabiedrībā pastāvošās mantiskās attiecības, kas rodas sakarā ar lietu nodošanu īpašumā, sakarā ar lietu nodošanu lietošanā ar darbu vai pakalpojumu veikšanu, kā arī sakarā ar prettiesisku darbību kas nodarījusi kaitējumu personai vai tās mantai. Saistību tiesības ir arī tās civiltiesību normas, kas aizsargā fizisko vai juridisko personu personiskos mantiskos labumus un paredz atbildību par to aizskārumu.
Saistību tiesību rašanās pamati (1402.p.)
- tiesisks darījums var būt vienpusējais (testaments, pilnvara) divpusējais (līgumi) un daudzpusējais.
- neatļauta darbība ir likumu pārkāpumi (līguma noteikumu nepildīšana) ārpuslīgumiskie pārkāpumi –delikti (lietas bojāšana, iznīcināšana) kas nes kriminālatbildību vai administratīvo atbildību.
- likums, pie noteiktiem apstākļiem starp dalībniekiem rodas saistības (likumisko procentu maksāšanas pienākums)
2. jautājums. Saistību tiesiskā attiecība un tās elementi. 1401.p. Saistību tiesības ir tādas tiesības, uz kuru pamata vienai personai - parādniekam - jāizdara par labu otrai - kreditoram - zināma darbība, kam ir mantiska vērtība.
Elementi ir; objekts (darbība ko veic parādnieks), subjekts (fiz., jur. persona), attiecības saturs (tiesības un pienākumi pusēm).
3. jautājums. Saistību kopdalībnieku savstarpējās attiecības. Parasti saistības katrā pusē ir viena persona (pircējs-pārdevējs), bet var būt arī vairākas personas (vairāki kreditori, vairāki parādnieki), tās ir daudzpersonu saistības, un personas, kas tajās piedalās sauc par saistību kopdalībniekiem. Regulē IV nodaļa 1669-1690p.…