Rikardo starptautiskās tirdzniecības teorija ir balstīta uz D. Rikardo salīdzinošo priekšrocību teorijas. Rikardo modelī valstis specializējas ražošanā tajā, ko viņi ražo vislabāk. Atšķirībā no citām teorijām, Rikardo uzskata, ka valstīm vajag pilnībā specializēties uz tā ražošanas, kam valstij ir salīdzinoša priekšrocība, nevis ražot dažādas preces. Jāņem vērā arī tas, ka modelis ir ļoti ierobežots un ņem vērā tika divas valstis un neņem vērā valstī pieejamo resursu daudzumu.
Ražošanas faktoru attiecības teorija (Hekshera-Ohlina teorija)
Šis modelis tika ieviests kā alternatīva Rikardo teorijai un arī balstās uz salīdzinošo priekšrocību.
Kaut gan šī teorija ir daudz sarežģītāka, tās rezultāti nav daudz precīzāki par Rikardo teorijas paredzēto. Šai teorijai pamatā ir doma, ka valstis eksportēs tās preces, kuras ražošanā tiek izmantots liels daudzums lokāli pieejamu ražošanas resursu un importēs tās lietas, kuru ražošanā tiek izmantoti resursi, kuri ir ne tik pieejami šajā ekonomikā. Pārbaudot teoriju praksē radās Leontjeva paradokss, kas parādīja, ka ASV, piemēram, eksportē lielu daudzumu preču, kuru ražošanai ir nepieciešams darbs, kaut gan galvenā ASV bagātība ir kapitāls.
Iekšnozaru teorija
Šī teorija balstās uz to, ka īstermiņā darbaspēks var pārvietoties starp nozarēm, bet kapitāls nē. Ja palielinās preces cena, tad, tai nepieciešamo ražošanas faktoru īpašnieki, iegūst lielāku peļņu. Tādēļ darba un kapitāla īpašniekiem ir dažādi mērķi, taču gan tie, gan tie iegūst no kapitālieguldījumiem. Šis modelis spēj izskaidrot tirdzniecību starp nozarēm un kā tiek sadalīts ienākums, taču nespēj izskaidrot tirdzniecības struktūru.…