Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
3,99
You save:
0,72 (18%)
Discounted price*:
3,27
Purchase
Add to Wish List
ID number:491947
Evaluation:
Published: 15.01.2015.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

20. un 30. gadi
Bija sācies jauns gadu desmits. Divdesmitie gadi. Neatkarīgā Latvijas valsts guva iespēju sevi pa īstam apzināties. Teātra mīlēšanu itin nopietni latviešos bija iepotējis Ādolfs Alunāns, to ar saviem darbiem turpināja kopt R.Blaumanis, Aspazija, Rainis, Anna Brigadere. Teātrī ienāca otrā vai pat trešā skatītāju paaudze, kas joprojām teātri uzlūkoja par neatņemamu savas dzīves sastāvdaļu. 20. gados Latvijā teātru pulks varen sakuploja, Rīgā vien darbojās savs pusducis teātru, tiesa, ne gluži vienlaikus. Valsts teātris bija Latvijas Nacionālais teātris, 1920. gadā tam blakus nostājās Eduarda Smiļģa auklējums – Dailes teātris, bet kreisi noskaņotie entuziasti 1926. gadā nodibināja Strādnieku teātri.
Vārdu sakot, pieprasījums pēc lugām bija, teātri jaunas lugas gaidīja, un, sekojot tirgus ekonomikas likumībām, jauni darbi arī tapa. 20. Un 30. gados neticami sakuploja lugu rakstītāju pulks. Nevar visus saukt par dramatiķiem, bija arī gadījuma rakstura cilvēki, nācēji un gājēji, un daudzas viņu lugas skatuves gaismu tā arī neieraudzīja, acu bija vērojams arī pretējs process – tika radīts liels skaits lugu, kas skatuves gaismā gan pamirdzēja, bet grāmatu vākos tā arī neiegūlās. Aktīvs lugu izdevējs bija apgāds “Valters un Rapa”, tam pievienojās Jāņa Rozes un Anša Gulbja izdevniecības.
20. un 30. gadi ir dramatiķu paaudžu maiņas un reizē arī pēctecības laiks. Pie sen aizgājušiem skaitījās Blaumanis un Alunāns, bet par sava veida brīnumu uzlūkojama Aspazija – viņa gandrīz reizē ar Blaumani uznāca uz skatuves. Viņai pievienojās Rainis.
Bija nodibināta patstāvīga, uz demokrātiskiem pamatiem balstīta, neatkarīga valsts – Latvija, brīvi un netraucēti te varēja attīstīties latviska māksla – un tāda arī sāka plaukt.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −4,15 €
Work pack Nr. 1346270
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Teātris Latvijā 19.gadsimta beigās un 20.gadsimta sākumā”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/491947

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register