Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
9,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:198492
 
Author:
Evaluation:
Published: 23.01.2017.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

!!!NEATRAIDĀMO MANTINIEKU UN NEATRAIDĀMĀS DAĻAS INSTITŪTS
Neatraidāmajiem mantiniekiem gandrīz vienmēr kaut kas pienākas. Testators ir brīvs savā rīcībā, taču atsevišķām personu kategorijām var pienākties noteikta daļa no mantojuma. CL 422.p. Testators savam nāves gadījumam var brīvi noteikt par visu savu mantu, ar to ierobežojumu, ka viņa neatraidāmiem mantiniekiem atstājamas viņu neatņemamās daļas. Šis noteikums jāievēro arī ieceļot pēcmantinieku.
1)Formālā neatraidāmo mantinieku izpratne – tā nāk no romiešu tiesībām (privātīpašums kā svēts institūts, kuru var novēlēt jebkuram). Tā kā testatori savu mantu sāka novēlēt dažādām personām, piem., kāršu biedriem, tad ieviesa formālo neatraidāmo mantinieku izpratni. Testatoram, taisot testamentu, tajā katra ziņā jāmin ar saviem vistuvākajiem mantiniekiem kādā daļa no mantojuma, vai arī jāizslēdz šīs personas no mantojuma. Šīs prasības neievērošana romiešu tiesībās padarīja testamentu par nederīgu, vēlāk Prētora tiesības sistēmu pārveidoja, papildinot neatraidāmo mantinieku loku (nosakot, ka visi bērni ir vienlīdzīgi – iekļaujot adoptētos) un nosakot, ka apietie (neminētie) neatraidāmie mantinieki varēja griezties pie Prētora ar lūgumu apstiprināties mantojuma tiesībās pretēji testamentam, un iegūstot tik daudz, cik būtu saņēmuši, ja testamenta vispār nebūtu.
2)Materiālā neatraidāmo mantinieku izpratne – Latvijā padomju gados bija problēma ar šo jēdzienu. Atsakoties no neatraidāmo mantinieku formālām tiesībām, tika ieviests mantinieku neatņemamās daļas institūts, kas neatraidāmiem mantiniekiem deva iespēja saņemt no testamentāriem mantiniekiem ekonomiski novērtējamu daļu, bet tādēļ nepadarīja šīs personas par mantiniekiem.
Šeit sadūrās divi nesavienojami principi, kurus romiešu juristi mēģināja saskaņot kompromisa veidā. No vienas puses, nevarēja liegt mantojuma atstājējam kā īpašniekam rīkoties ar savu mantu kā viņš pats grib (privātīpašnieka tiesība), bet, no otras puses, nevarēja ļaut irt valdošās šķiras sastāvam, pametot daļu tās locekļu trūkumā (bieži testatora pārsteidzīgu untumu dēļ), tas vergu īpašnieku slānim likās netaisni (V.Kalniņš. Romiešu civiltiesību pamati).

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −12,48 €
Work pack Nr. 1358722
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register