Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:298421
 
Evaluation:
Published: 11.06.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Time period viewed: 2000 - 2010 years
Extract

1.Tiesību normu iztulkošanas metodes.
Tiesību normu iztulkošana (interpretācija) – likumos un citos normatīvajos aktos izteiktās tautas valstiskās griba noskaidrošana un izskaidrošana, lai tiesību normas saturu pareizi un vienveidīgi izprastu un piemērotu konkrētā dzīves gadījumā. Tiesību normu iztulkošana ir priekšnosacījums to pareizai realizācijai. Iztulkošanas subjekti ir valsts iestādes, sabiedriskās organizācijas, amatpersonas un atsevišķi pilsoņi. Iztulkošanas objekts ir normatīvs akts visumā, tā daļa vai atsevišķs pants. Ar iztulkošanu netiek papildinātas vai grozītas spēkā esošās tiesību normas, tā tikai precizē un noskaidro to, kas izteikts tiesību normā.
Tiesību normu iztulkošana ir sarežģīta un kompleksa parādība. Ar iztulkošanu, pirmkārt, jāsaprot tās personas, kas piemēro tiesību normas, domāšanas process, normas jēgas noskaidrošana. Tas ir sagatavošanās posms, priekšnoteikums lietas pareizai izlemšanai. Tiesību normas iztulkošana aplūkotajā nozīmē ir tiesību normas piemērošanas procesa atsevišķa stadija. Otrkārt, ar iztulkošanu jāsaprot tiesību norma satura izskaidrošana, ko veic kompetenta valsts iestāde vai amatpersona. Šai darbībai ir patstāvīga vai speciāla nozīme. Izskaidrošanas mērķis ir nodrošināt iztulkojamās normas pareizu un vienveidīgu realizēšanu, novērst kļūdas un nepilnības tās piemērošanā nākotnē. Iztulkošanas – izskaidrošanas rezultāts jāietver kompetentas valsts iestādes aktā.

Iztulkošanas priekšmets ir tiesību normas teksts kā tajā ietvertās, iztulkošanas ceļā izprotamās jēgas nesējs. (..) Ar iztulkošanu tiek noteikta šī jēga, proti, jēga tiek izteikta ar citiem vārdiem – skaidrāk, precīzāk, saprotamāk. Tādējādi, iztulkošanas rezultātā iegūtais normas saturs fiziski var ievērojami pārsniegt iztulkojamās normas apjomu, tomēr iztulkošana nenozīmē normas papildināšanu, jo iztulkošanas objekts ir un paliek normas teksts. Tekstu nevajag mainīt, bet gan attīstīt to domu, kas ir attiecīgā normatīvā akta tekstā.
Ar tiesību normu iztulkošanas metožu palīdzību iztulkotājs izzina tiesību normas saturu, iegūst pilnīgu un izsmeļošu priekšstatu par tiesību normu. Šo metožu lietošana ļauj izbēgt no kļūdām, virspusējas un vienpusējas iztulkošanas, kā arī palīdz pareizi pieiet šo normu analīzei. Iztulkošanas pamatmetodes papildina un nosaka viena otru, jo tās dod pozitīvu rezultātu izmantojot tās kopumā.
Pastāv šādas tiesību normu iztulkošanas (interpretācijas) metodes:
• gramatiskā;
• sistēmiskā;
• vēsturiskā;
• teleoloģiskā.


Gramatiskā iztulkošana metode:
par pamatu ņem vārdu gramatisko jēgu, tas ir, vadās pēc teikuma uzbūves un parastā vārdu jēgas (valodas lietojuma) un pārbauda jēdzienisko struktūru, ņemot vērā šo vārdu jēgu un gramatikas likumus. Tā ir vispārīga iztulkošanas metode, kura neaprobežojas tikai ar tiesību normām. Šī metode tiek izmantota visās humanitārajās zinātnēs, pētot tā teksta jēgu, kas ir attiecīgās zinātnes priekšmets.
iztulkošanas metode pamatojas uz valodas un tās likumu zināšanu. Ar šīs metodes palīdzību tiek noskaidrota vārdu lietojuma nozīme un gramatisko likumu izmantošana.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register