-
Tiesību teorijas problēmas
1. Latvijas tiesību sistēmas iekļaušanās un funkcionēšanas Eiropas Kontinentālo tiesību lokā problēma.
Katrai valstij ir sava raksturīga nacionālā tiesību sistēma. Katras valsts nacionālajā sistēmā var atrast citas valsts tiesību sistēmas elementus. Ir arī valstis, kurās līdzās pastāv vairākas konkurējošas tiesību sistēmas. Katra nacionālā tiesību sistēma atšķiras no citas ne tikai ar tajā ietvertajām tiesību normām, bet arī ar šīm sistēmām raksturīgajiem tiesību avotiem, tiesību izpratni, pielietošanas metodoloģiju u.c. kritērijiem. Pēc šiem kritērijiem nacionālās tiesību sistēmas tiek grupētas, savukārt grupas apvienotas lielākās grupās – tiesību lokos.
Pastāv šādi pasaules tiesību loki un to grupas:
1. Rietumu tiesību „lielais” loks:
a. Kontinentālās Eiropas tiesību loks
i) Ģermāņu grupa
ii) Romāņu grupa
iii) Skandināvu grupa
b. Anglosakšu tiesību loks:
i) Anglijas tiesību sistēma
ii) ASV tiesību sistēma
2.Sociālistisko tiesību loks:
a. padomju tiesību sistēma
b. Austrumeiropas bijušo sociālistisko valstu tiesību sistēmas
c. Ķīnas Tautas Republikas tiesību sistēma
3. Islama tiesību loks:
a. islāms kā pamata tiesību sistēma (Irāna, Afganistāna, Sudāna, Saūda Arābija)
b. islāms kā sektorāla tiesību sistēma (Lībija, Irāka, Jemena)
4. Austrumāzijas tiesību loks
5. Hindu tiesību loks
6. Āfrikas tradicionālais tiesību loks
Kontinentālās Eiropas tiesību lokā ietilpst ne tikai Eiropas valstu tiesību sistēmas, bet arī tādu valstu tiesību sistēmas, kuras ir visai tālu no Eiropas, piemēram, Japānas.
Kontinentālās Eiropas tiesību lokā par tiesību avotiem atzīst likumus, vispārējos tiesību principus, paražu tiesības, tiesu judikatūru un tiesu doktrīnu.
Kontinentālās Eiropas tiesību lokam piederīgajām tiesību sistēmām ir raksturīga varu dalīšana.
Šā loka valstīm ir raksturīga arī strikta ārējo tiesību normu hierarhija, kas izriet no demokrātijas principa. Valsts pārvaldei un tiesai ir pienākums ikreiz pārbaudīt, vai attiecīgajā gadījumā tiesību normu hierarhija ir ievērota un nav pārkāptas personas pamattiesības.
Kontinentālās Eiropas tiesību lokā pamattiesībām ir augstāks spēks pār likumu un šīs pamattiesības privātpersona ir tiesīga realizēt tiesā.
…
Atbildes es jautājumiem studiju kursā "Tiesību teorijas problēmas": 1.Latvijas tiesību sistēmas iekļaušanās un funkcionēšanas Eiropas Kontinentālo tiesību lokā problēma. 2. Tiesību izpratnes un tiesību vispārīgās definīcijas problēma 3. Tiesību kā nepieciešamā uzvedības regulējuma problēma. 4. Tiesības kā brīvību un interešu regulējuma problēma. 5. Publisko un privāto tiesību būtības, struktūras un mijiedarbības problēma. 6. Tiesību avotu izpratnes problēma. 7. Tiesību norma: tēls jeb zinātniska kategorija. 8. Tiesību funkciju izpratnes problēma. 9. Taisnīguma tiesībās un taisnīguma prasības likumos problēma. 10. Tiesību normas dažāda izpratne un patiesas izpratnes meklēšanas problēma. 11. Tiesību veidošanās demokrātiskā tiesiskā valstī problēma. 12. Tiesību normas struktūras izpratne – normas konstruēšanas metodoloģisks pamats. 13. Tiesību normas abstraktuma un konkrētības problēma. 14. Vispārējo tiesību principu un tiesību normu attiecību problēma. 15. Vispārējo tiesību principu piemērošanas problēma 16. Tiesību normu komentēšanas, iztulkošanas un izskaidrošanas problēma. 17. Tiesu prakse Latvijā: teorētiskie un praktiskie aspekti. 18. Judikatūras būtība un judikatūras veidošanās problēma Latvijā. 19. Tiesību tālākveidošanas būtība un metadoloģiskās problēmas. 20. Juridiskā nolēmuma pamatojuma un argumentācijas problēma.
- Paražu tiesību institūti pēc folkloras materiāliem
- Tiesību pamati
- Tiesību teorijas problēmas
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Paražu tiesību institūti pēc folkloras materiāliem
Summaries, Notes for university5
-
Tiesību pamati
Summaries, Notes for university10
-
Valsts un tiesību savstarpējā mijiedarbība
Summaries, Notes for university7
-
Eiropas tiesību īpašie principi
Summaries, Notes for university20
-
Latvijas tiesību vēsture
Summaries, Notes for university14