1.Gribas izteikums. (tiesiska darījuma kodols, pats būtiskākais elements, pamatelements)
-pie tiesiska darījuma būtības pieder tā taisītāja gribas izteikums (CL 1427.p.)
Gribas izteikums – personas gribas izpaudums, kas vērsts uz noteiktu tiesisko seku iestāšanos, ārējs apliecinājums tam, ka darījuma dalībnieks vēlas panākt darījumam raksturīgo tiesisko seku iestāšanos.
Iekšējā griba – vēl neizteikti personas nodomi un vēlmes, tai nav tiesiskas nozīmes,spēka, kamēr tā nav izteikta (tai ir nozīme, ja darījums noslēgts gribas trūkumu, piem., maldības ietekmē).
-Tiesisks darījums var sastāvēt tikai un vienīgi no tajā ietilpstošajiem gribas izteikumiem; Ir arī tiesiskie darījumi, kuriem, lai to uzskatītu par notikušu, saskaņā ar likumu, nepieciešama trešo personu līdzdarbība vai reālakts.
a) Noteikti gribas izteikumi – tieši, nepārprotami; izteikti mutvārdos vai rakstiski, vai ar zīmēm, kurām ir vārdu nozīme (CL 1428.p.). Arī elektroniskā formātā.
b) Konkludenti gribas izteikumi – klusējot izdarīts gribas izteikums (CL 1428.p.). Konkludentas darbības- darbības bez vārdiem vai citiem tiešiem izteiksmes līdzekļiem, no kurām var secināt gribas esamību. Klusēšanu kā pilnīgu bezdarbību likums neatzīst par gribas izteikumu. Tā nav atzīstama ne par piekrišanu, ne par noliegšanu, izņemot gadījumus, likumā noteiktās situācijas, kad likums tieši prasa pārtraukt klusēšanu (CL 1430.p.).
Gribas izteikuma izdarīšana un stāšanās spēkā.
a) Citai personai adresēti gribas izteikumi (lai stātos spēkā, nepieciešams, lai persona būtu izpaudusi savu gribu adresāta virzienā tādā veidā, lai adresāts normālos apstākļos varētu rēķināties ar izteikuma saņemšanu).
…