Temats: “Valsts, tās būtība, loma, forma”
Valsts - Sabiedrības teritoriāla organizācija, kas ar publiskas varas mehānisma palīdzību pārvalda sabiedrību, valdošās sociālās grupas interesēs saskaņojot visas sabiedrības, dažādu sociālo grupu un atsevišķu indivīdu centienus. Valstī raksturīgi 3 pamatelementi - iedzīvotāji, teritorija, publiskās varas mehānisms. (tiesības un piespiedaparāts).
1. Valsts pamatpazīmes - neatkarība; noteikta teritorija; šai teritorijai piesaistītie iedzīvotāji; valsts suverēnā tauta; publiskā vara
2. Valsts funkcijas
Ārējās funkcijas - jāsargā neatkarība un teritoriālā neaizskaramība; jāpārstāv un jāizsargā savas tautas un atsevišķu pilsoņu intereses citās valstIs; sadraudzībā, sacensībā ar citām valstīm jārisina kopīgas ekonomiskas, ekoloģiskas un citas problēmas.
Iekšējās funkcijas - sargārt valst ekonomisko pamatu, regulēt saimniecisko dzīvi, atbalstīt kultūru un izglītību; valstij jāregulē attiecības starp etniskajām grupām, nepieļaujot konfliktus; jārūpējās par cilvēka veselību, dzīves vidi, dabas resursu izmantošanas saprātīgumu.
3. Valsts formas
Valsts formas iedalās:
Pēc valsts iekārtas formas - unitārā (ir teritoriāli vienota un centralizēta. Pastāv viena konstitūcija un viena tiesību sistēma, viena likumdeveju un izpildvaras institūciju sistēma. Viena pilsonība) un federatīvā iekārta (vairākdaļīga,savienota valsts,kas sastav no juridiski un politiski pastāvīgiem valstiskiem veidojumiem jeb pavalstīm. Līdz ar kopīgo Valsts konstitūciju var pastāvēt pavalstu izdotie likumi - sava likumdošana. Pavalstīm var būt sava tiesu un tiesību sistēma.)
Pēc politiskā režīma - demokrātiskā, autoritarā un totalitāra valsts.
Pēc valdīšanas formas - parlamentārā, prezidentālā un pusprezidentālā valsts
…