Valsts ir sabiedrības teritoriāla organizācija, kas ar publiskas varas ( sistemātiskas institucionalizētas vardarbības ) mehānisma palīdzību pārvalda sabiedrību, valdošās sociālās grupas interesēs saskaņojot visas sabiedrības, dažādu sociālo grupu un atsevišķu indivīdu centienus.
Valstij raksturīgi trīs pamatelementi:
1)noteikta teritorija ( dotās valsts suverenitātē esošā zemes virsmas daļa, kas atdalīta no citām valstīm ar robežām, kā arī kuģi un lidmašīnas ar valsts karogu, diplomātisko pārstāvniecību ēkas ārzemēs.);
2)šai teritorijai piesaistītie iedzīvotāji – valsts suverēnā tauta;
3)publiskā vara ( par tās subjektu tiek uzskatīta tauta un tās izpildītāji ir valsts ( arī pašvaldību ) amatpersonas, kuru rīcība ir reglamentēta ar valstī pastāvošām tiesību normām, kas nosaka, kad, kādos gadījumos un kā amatpersonām šī vara ir jārealizē, nepieļaujot ( ierobežojot ) patvaļu, t.i., rīcību pēc pašu amatpersonu ieskatiem.).
Šaurākā nozīmē par valsti tiek saukta tieši šī publiskā vara un arī mehānisms, kurš to realizē un kurā ietilpst parlaments, valdība, tiesa, armija, policija un citas institūcijas. Tikai valstij ( šaurajā nozīmē ) ir tiesības uz vardarbību un attiecīgu organizāciju radīšanu.…