-
Vides tiesības
1.Vides aizsardzības principi ES un Latvijā.
Starptautiskos vides tiesību principus var iedalīt: 1.Vispārējos tiesību principos, kas cieši saistīti ar vides aizsardzību; 2.Starptautiskajosvides tiesību principos, kas atspoguļoti līgumos, starptautisko organizāciju saistošajos aktos, valstu praksē un soft law avotos . Pie vispārējiem starptautiskajiem principiem attiecas: Labu kaimiņattiecību princips-saskaņa ar šo principu, valstij savas tiesības ir jāīsteno tā, lai neapgrūtinātu savas tiesības realizēt arī citām valstīm (valstīm ir jāinformē viena otru par plānotiem pasākumiem, kā arī jāsadarbojas, risinot pārrobežu vides problēmas); Valstu pienākums aizsargāt vidi-šīs princips ietver pienākumu aizsargāt cilvēka izdzīvošanai nepieciešamos dabas resursus, ko var sniegt tikai starptautiskā līmenī.
Starptautisko vides tiesību principi:*Ilgtspējīgas attīstības princips-attīstība kas ievēro esošas paaudzes vajadzības, neatņemot iespēju arī nākamajām paaudzēm apmierināt viņu vajadzības (principu veidojošie elementi:1)starppaaudžu vienlīdzība;2)starpnāciju vienlīdzība;3)vides apsvērumu integrēšana citos politiskos sektoros;4)ilgtspējīgo dabas resursu izmantošana). *Piesardzības princips- ja ir pamatotas aizdomas, ja kādas darbības (vielas) var izraisīt būtisku vides kaitējumu vai radīt neatgriezeniskas sekas, pilnīgas zinātniskās informācijas trūkums nevar būt par iemeslu, lai atteiktos veikt šādu draudu novēršanas vai samazināšanas pasākumus (piemērojot piesardzības principu, pasākumiem jābūt proporcionāliem, attiecībā pret vēlamo aizsardzības līmeni,nediskriminējošiem,salīdzināmiem,jānovērtē,ko iegūst vai zaudē rīkojoties un nerīkojoties. Izvērtējumam jāietver gan ekonomiskais, gan neekonomiskais aspekti). *Preventīvas darbības princips-vides politikā jāvadās no apsvēruma ka daudz vieglāk ir nepieļaut vides kaitējumu, nekā vēlāk mēģināt to likvidēt. *Cēloņa princips-videi nodarīts kaitējums jālabo, pirmām kārtām novēršot tā cēloņi. *Princips „piesārņotājs maksā”-vides stāvokļa pasliktināšanās ,kaitējuma un vides sakopšanas izmaksas veic tā persona, kuras darbības rezultātā piesārņojums radies.…
1. Vides aizsardzības principi ES un Latvijā. 2. Personas konstitucionālās tiesības uz labvēlīgu vidi. Tiesību uz labvēlīgu vidi procesuālie aspekti – tiesības uz vides informāciju, tiesības piedalīties ar vidi saistītu lēmumu pieņemšanā, tiesības vērsties tiesā ar vidi saistītos jautājumos. Sabiedrības un ieinteresētās sabiedrības jēdziens. 3. Īpaši aizsargājamās dabas teritorijas un to izmantošanas un aizsardzības tiesiskais regulējums. 4. Būvniecības priekšnoteikumi Baltijas jūras un Rīgas jūras līča piekrastes aizsargjoslā. Jaunu dzīvojamo ēku būvniecības priekšnoteikumi Baltijas jūras un Rīgas jūras līča krasta kāpu aizsargjoslā. 5. Vietējās pašvaldības teritorijas plānojums (arī detālplānojums) kā nekustamā īpašuma lietošanas aprobežojumu noteikšanas līdzeklis. Vietējās pašvaldības teritorijas plānojumu forma, to tiesiskuma iekšējā un ārējā kontrole. 6. Ietekmes uz vidi novērtējums (IVN) kā lēmuma, kas saistīts ar vides izmantošanu, pieņemšanas procesa sastāvdaļa. Kā nosakāmi projekti, kuriem IVN ir nepieciešams? IVN noslēguma dokumenti un to ietekme uz galīgā lēmuma pieņemšanu. 7. Kaitējums videi un tā atlīdzināšanas īpatnības. 8. Atļaujas piesārņojošas darbības veikšanai, apstrīdēšanas īpatnības. 9. Atkritumu jēdziens. Atkritumu pārrobežu pārvadājumu pamatnoteikumi. 10. Kompensācija par saimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos.
- Eiropas Savienības tiesības
- Starptautiskās publiskās tiesības
- Vides tiesības
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Ekoloģiskās un vides tiesības
Summaries, Notes for university22
-
Vides tiesības
Summaries, Notes for university3
-
Eksāmena jautājumi - vides tiesības
Summaries, Notes for university20
-
Vides tiesības - eksāmena jautājumi un atbildes
Summaries, Notes for university23
-
Vides tiesības
Summaries, Notes for university46