Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
  • Inflācijas konverģences kā viena no optimālās valūtas telpas kritērija analīze

     Evaluated!

    Term Papers59 Economics

Great deal: today with a discount!

Regular price:
21,48
You save:
3,22 (15%)
Discounted price*:
18,26
Purchase
Add to Wish List
ID number:448680
Author:
Evaluation:
Published: 06.06.2007.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 57 units
References: Used
Time period viewed: 1996.g. - 2007.g.
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Anotācija    2
  Abstract    3
  Ievads    7
1.  Optimālās valūtas zonas kritēriji un to saistība ar inflācijas konverģenci    9
1.1.  Ekonomiskā un monetārā savienība kā vienota valūtas zona    10
1.2.  Optimālās valūtas zonas kritēriju ietekme    13
1.2.1.  Līdzība inflācijas līmenī    13
1.2.2.  Valsts ekonomikas lielums un atvērtība    17
1.2.3.  Patēriņa preču diversifikācija un to tirgus integritātes pakāpe    19
1.2.4.  Fiskālā un politiskā integrācija un starpreģionu transferti    23
1.2.5.  Faktoru mobilitātes pakāpe    26
1.2.6.  Cenu un algas elastīgums    30
1.2.7.  Vajadzības pēc valūtas maiņas kursa svārstīguma    31
1.3.  Ekonomiskie ieguvumi un zaudējumi no Ekonomiskās un monetārās savienības    33
2.  Metodoloģija, dati un metodes inflācijas konverģences pētīšanai    38
2.1.  Inflācija konverģences un stabilitātes definīcija un tests    38
2.2.  Konverģence un stabilitāte    40
2.3.  Stacionaritātes pārbaude    42
2.3.1.  Stacionaritātes pārbaude, izmantojot korelogrammu    42
2.3.2.  Vienības saknes tests par stacionaritāti    42
2.3.3.  ADF testa izmantošana    43
3.  Rezultāti    45
3.1.  Inflācijas tendences    45
3.2.  Grafiskā analīze    51
3.3.  Stacionaritātes pārbaude, izmantojot korelogrammu    55
3.4.  ADF testa rezultāti    60
  Secinājumi un priekšlikumi    63
  Izmantotā literatūra un avoti    66
  Pielikumi    70
1.Pielikums.  Eksports un imports ar ES 25 valstīm, 2005.g., tūkst. latu. (51)    71
Extract

Iestājoties Eiropas Savienībā, Latvija ir piekritusi arī vienlaicīgi kļūt par Ekonomikas un monetārās savienības (EMS) dalībvalsti. Dalība EMS nozīmē to, ka Latvijā tiks ieviests eiro, kad valsts būs izpildījusi Māstrihtas konverģences kritērijus.
Tomēr, ja vairākas valstis apvienojas un ievieš vienotu valūtu, tad tiek izslēgta iespēja dažādus šokus ekonomikā koriģēt, izmantojot monetāro politiku, jo tā visām šīm valstīm ir vienota. Viens no veidiem, lai izvērtētu to, vai valstij ir izdevīgi pievienoties monetārajai savienībai ir balstīties uz optimālās valūtas zonas (OVZ) kritērijiem. Viens no šiem kritērijiem ir līdzība inflācijas līmenī. Ja valstīs ir līdzīgs inflācijas līmenis, nemainās to relatīvā konkurētspēja. Līdz ar to, domājot par Latvijas iespējamo pievienošanos EMS, šajā darbā tiks aplūkotas inflācijas tendences Latvijā, salīdzinot ar citām ES valstīm.
Darba tēma ir aktuāla, jo Latvijā jau ir augstākais inflācijas līmenis ES valstīs un aprīlī gada inflācija sasniedza pat 8,9% (51). Tāpēc ir svarīgi izpētīt, kādas ir inflācijas tendences, lai varētu paredzēt iespējamos ieguvumus vai zaudējumus no pievienošanās EMS.
Darba mērķis ir novērtēt, vai inflācija laika gaitā Latvijā konverģē ar inflāciju citās ES un eiro zonas valstīs vai arī šiem rādītājiem ir tendence attālināties un, balstoties uz optimālās valūtas zonas kritērijiem, aplūkot to, kādi ir iespējamie ekonomiskie ieguvumi vai zaudējumi no pievienošanās EMS.
Lai sasniegtu šo mērķi tiek izvirzīti šādi uzdevumi:
aplūkot optimālās valūtas zonas teoriju saistībā ar inflācijas konverģenci un analizēt Latvijas atbilstību Ekonomikas un monetārajai savienībai, balstoties OVZ kritērijiem;
izmantojot ADF testu (Augmented Dickey-Fuller), vienības saknes testu un grafisko analīzi, pētīt inflācijas līmeņa izmaiņu tendences;
izdarīt secinājumus par Latvijas un citu ES valstu inflācijas līmeņu attiecībām un to ietekmi gan uz atbilstību optimālās valūtas zonas kritērijiem, gan iespējamajiem ieguvumiem vai zaudējumiem no pievienošanās eiro zonai.
Lai sasniegtu šo mērķi, tiek pētīti mēnešu dati par inflācijas līmeni ES valstīs no 1996.gada. Lai gan eiro šajā laikā vēl nebija kā vienota valūta, tomēr mūs galvenokārt interesē inflācijas tendences dažādās ES valstīs, tāpēc varam izmantot šos datus, lai analizētu situāciju. Eiro ir ieviests 13 no 27 ES valstīm, tiks aplūkotas gan inflācijas atšķirības starp Latvijas un jau esošo eiro zonas valstu datiem, gan pārējām ES dalībvalstīm, jo, izņemot 3 valstis, kam ir tiesības izvēlēties, jaunajām ES dalībvalstīm eiro ieviešana ir obligāts nosacījums tad, kad tās būs izpildījušas konverģences kritērijus.
Darba gaitā tiks izmantotas dažādas ekonometrijas datu pētīšanas metodes, lai analizētu datu stacionaritāti, konverģences īpašības u.tml.
Darbs ir iedalīts vairākās daļās. Tas sākas ar literatūras analīzi, kur tiek aplūkota optimālās valūtas zonas teorijas būtība, kas pamato nepieciešamību pētīt inflācijas konverģenci. Tajā aplūkoti arī līdz šim veiktie dažādie pētījumi par šo tēmu gan saistībā ar Latviju, gan ar citām valstīm un aprakstīti šajos pētījumos izdarītie secinājumi.
Tālāk aplūkota pati optimālās valūtas zonas teorija un tās kritēriji, lai redzētu gan to saistību, gan nozīmību. Viens no šiem kritērijiem ir inflācijas konverģence, tāpēc šajā nodaļā paskaidrots, kāpēc šim priekšnoteikumam ir jāizpildās, lai kādu valstu kopumu varētu saukt par optimālu valūtas zonu. Tomēr tā kā tas nav vienīgais kritērijs, tad darbā ir dots ieskats arī tajā, kādi ir pārējie optimālās valūtas zonas kritēriji un kāda ir Latvijas un Eiropas Savienības atbilstība šiem kritērijiem.
Turpmākajā darbā galvenā uzmanība ir pievērsta tieši inflācijas konverģences kritērijam, jo pašlaik inflācijas augstais rādītājs ir galvenā problēma, kas traucē Latvijai izpildīt Māstrihtas konverģences kritērijus, lai valsts būtu gatava eiro ieviešanai. Tomēr darbā galvenokārt tiks aplūkoti nevis inflāciju izraisošie faktori, bet gan inflācijas līmeņa izmaiņu tendences.
Sadaļā metodoloģija – dati un metodes tiek aplūkotas metodes, kas tiks izmantotas turpmākajā darbā. Pētījumā izmantots ADF tests, vienības saknes tests un rezultātu grafiskā analīze.
Tiks pētītas inflācijas tendences un analizēts, kādas ir sakarības starp Latvijas un dažādu Eiropas Savienības valstu inflācijas līmeņiem. Analīze tiks veikta, lai noskaidrotu, kādas ir inflācijas konverģences vai diverģences tendences un kā tas varētu ietekmēt Latvijas ekonomiku pēc pievienošanās vienotajai valūtas zonai. Nodaļā rezultāti ir apkopoti pētījuma gaitā iegūtie rezultāti, uz kuriem balstās arī darbā izdarītie secinājumi un priekšlikumi.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −33,29 €
Work pack Nr. 1171837
Load more similar papers

Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Inflācijas konverģences kā viena no optimālās valūtas telpas kritērija analīze”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/448680

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register