NOBEIGUMS
Diplomdarba izstrādāšanas gaitā tika sasniegts darbā izvirzītais mērķis un izpildīti uzdevumi. Noskaidrots kriminālprocesuālo piespiedu līdzekļu jēdziens un raksturojums, kā arī tika noskaidros kriminālprocesuālo piespiedu līdzekļu piemērošanas pamats un pārsūdzēšanas kārtība.
Ņemot vērā, ka noziedzīgus nodarījumus izdarījušās personas nereti cenšas izvairīties no kriminālatbildības vai traucēt to izmeklēšanu, kriminālprocesa uzdevumu īstenošanai un tā mērķu sasniegšanai ir nepieciešami piespiedu līdzekļi. Kriminālprocesuālie piespiedu līdzekļi ir kriminālprocesa tiesību normās paredzētie piespiedu līdzekļi, kuru uzdevums ir nodrošināt kriminālprocesuālās kārtības ievērošanu. Tie ir valsts piespiedu līdzekļi, kas nav uzskatāmi par sodu. Tos iedala ar brīvības atņemšanu saistītie un ar brīvības atņemšanu nesaistītie piespiedu līdzekļi.
Drošības līdzekļi ir kriminālprocesuālo tiesību institūts, kas reglamentē speciālu kriminālprocesa likumā definētu piespiedu līdzekļu saturu, uzvedības ierobežojumu apjomu to piemērošanas, grozīšanas un atcelšanas kartību. Nav pieļaujama drošības līdzekļu piemērošana, lai sodītu aizdomās turēto vai apsūdzēto personu par noziedzīgu nodarījumu. Drošības līdzekļi kriminālprocesā ir valsts preventīvie piespiedu līdzekļi, kurus tiesīgi piemērot kriminālprocesa uzdevumu īstenošanai procesa virzītāji apsūdzētajam, bet izņēmuma gadījumā arī aizdomās turētajam.
Drošības līdzekļus piemēro personām, kuras nav atzītas par vainīgām noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā, bet attiecībā uz kurām pastāv pamatotas aizdomas, ka viņas varētu izdarīt noziedzīgu nodarījumu, kā arī personām, kuras apsūdzētas par līdzdalību noziedzīgā nodarījumā izdarīšanā vai līdzdalībā tajā.
Piespiedu līdzekļa piemērošana nav mērķis, bet gan tikai līdzeklis tiesiska mērķa sasniegšanai. Piemērojot piespiedu līdzekļus procesa virzītājas reaģē uz personas pretdarbību kriminālprocesa mērķa sasniegšanā, taču Kriminālprocesa likums nenosaka to obligātu piemērošanu, taču daļa no procesa virzītājiem ir pārliecināti, ka drošības līdzeklis kriminālprocesā piemērojams obligāti, jo tas izriet no aizdomās turētā un apsūdzētā procesuālā stāvokļa. Tāpat ir procesa virzītāji, kuri piespiedu līdzekļa nepiemērošanu uzskata par negatīvu praksi.
…