Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
21,48 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:154692
 
Evaluation:
Published: 15.12.2009.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 17 units
References: Used
Time period viewed: 2000 - 2010 years
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
1.  Laulības līguma attīstības vēsture    6
1.1.  Laulības līguma pirmsākumi    6
1.2.  Laulības līguma attīstības tempi Latvijā    8
2.  Laulāto personiskās mantiskās attiecības    12
2.1.  Laulības līgums. Laulības līguma jēdziens un saturs    19
2.2.  Laulības līguma noslēgšana    24
2.3.  Ierobežojumi laulības līgumā    28
2.4.  Laulības līguma grozīšana    30
2.5.  Laulības līguma atzīšana par spēkā neesošu    31
3.  Laulāto mantisko attiecību reģistrācijas kārtība    33
4.  Ārvalstu pieredze    40
  Secinājumi un priekšlikumi    43
  Izmantoto avotu un literatūras saraksts    46
  Pielikumi    48
  Kopsavilkums krievu valodā    72
  Kopsavilkums angļu valodā    73
Extract

Nav iespējams sniegt atbildes uz visiem darbā izvirzītajiem jautājumiem pirms netiek noskaidrots cēlonis, kur un kāpēc laulības līgums pirmo reizi tiek minēts vēsturē.
Pievērsīsimies tam, kādus mērķus gribējuši sasniegt dažādu valstu likumdevēji, ieviešot savās nacionālajās tiesību sistēmās laulības līguma institūtu. Ikvienam juridiskam jēdzienam un normā ietvertajam tiesiskajam regulējumam ir savi pirmsākumi, sava vēsture.
Jāiebilst izplatītajam viedoklim, ka laulības līgumu pirmsākumi ir meklējami Eiropas tiesību sistēmās vai ASV likumdošanā, šis process aizsākās krietni agrākajās civilizācijās. Jau Senajā Grieķijā un Romā vīrietis un sieviete, pirms izveidoja ģimeni, noformēja vienošanos, kur aprakstīja savas turpmākās mantiskās attiecības, pie reizes pieskaroties arī mantošanas jautājumiem un laulības laikā iegūtās mantas liktenim. Tas neskaitījās nekas apkaunojošs vai nepareizs, un šāda tipa vienošanās bija līdz pat viduslaikiem. Kristietības laikmetā laulības līgumus neslēdza, bet tiesisko regulējumu, kas skāra laulības dzīvi, noteica baznīca.3
Laulības līguma institūta atjaunošana sākās tikai XVIII gs. sākumā – XIX gs. beigām Francijā, Anglijā, Vācijā, Austrijā laulības līgums iegūst juridisko spēku laikā, kad baznīcas laulības vietu ieņem tā sauktā laicīgā laulība.4
Anglijā līdz pat 1882.gadam viss laulāto īpašums saskaņā ar common law piederēja vīram. Sievietei laulībā praktiski bija liegtas civiltiesiskās tiesībspējas. Nedrīkstēja būt īpašuma tiesības, jo viņai nebija juridiskās iespējas rīkoties ar īpašumu pēc sava ieskata.

___________________
3Анотольский Н.В Семейное право. Москва: Юрист 1996 – ст. 35 – 41
4turpat – 46 .lpp
Laulāto mantas kopums, kā tāds, neeksistēja. Jau XVII gadu simtenī ar kapitālisma attīstību Anglijā, common law normas nonāca pretrunā ar nodrošināto sabiedrības slāņu vajadzībām.5 Sievas interesēs radinieki pieprasīja, lai tiktu nodibināts sievas atsevišķs īpašums.
Tāpēc „līdztiesības tiesas” („equity”) sāka atzīt par spēkā esošiem laulības līgumiem, pēc kuriem, daļa sievas īpašuma vairs nebija vīra kontrolē. Visi noteikumi, ko izstrādāja „līdztiesības tiesas” attiecās tikai uz to mantas kopību, kas neietilpa ģimenes īpašumā, bet savā būtībā bija kapitāls. Tādēļ Anglijā līdz pat XIX gadsimta beigām faktiski eksistēja divu laulāto mantisko attiecību režīmi: „common law” – vairumam iedzīvotāju, un „equity” - nodrošināto sabiedrības slāņu pārstāvjiem.6
1882. gadā Lielbritānijas parlaments pieņēma likumu par laulāto sieviešu īpašumu. Šis akts paredzēja, ka sievietei stājoties laulībā, viss īpašums, kas viņai esošajā brīdī pieder, tāpat arī tas, ko iegūst vēlāk, tiek pakļauts tādam tiesiskajam režīmam, kādam pakļaujas īpašums laulības līgumā par visas mantas šķirtību.
Sievietei, kas sastāv laulībā, tika nodrošinātas tiesības iesaistīties tiesiskajos darījumos par savu mantu, rīkoties ar to dzīves laikā un arī nāves gadījumam. „Laulība pirkšanas formā pārstāj eksistēt, tā kā ne tikai uz sievieti, bet arī uz vīrieti tika noteikta cena, pie tam nevis pēc personiskām īpašībām, bet gan pēc viņu mantas”.
Tātad, laulības līgumu rašanās sākotnējais cēlonis ir saskatāms nodrošinātu sabiedrības slāņu vajadzībā norobežot savu kapitālu no ārpusējās ietekmes.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −44,17 €
Work pack Nr. 1119544
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register