Darbs ir viens no ražošanas pamat faktoriem. Kā par jebkuru ražošanas faktoru, tā arī par darbu ir jāmaksā, turklāt darbs bieži vien ir dārgākais ražošanas faktors. Atlīdzināt darbu var samaksas un darba algas veidā.
Pēc Latvijas Republikas darba likuma: “Darba samaksa ir darbiniekam regulāri izmaksājamā atlīdzība par darbu, kura ietver darba algu un normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktās piemaksas, kā arī prēmijas un jebkuru cita veida atlīdzību saistībā ar darbu”.
Katrs uzņēmējs kā darba devējs neizbēgami saduras ar jautājumu: cik daudz maksāt darba ņēmējam, par ko un kā maksāt? Kopumā, visaugstākais darba samaksas aprēķināšanas princips ir – algai jābūt taisnīgai. Darba samaksu uzskata par “taisnīgu”, ja tā ir “pareiza” attiecībā pret citu nodarbināto darba samaksu, gan ievērojot īpašas prasības, gan darba rezultātu. Ja darba samaksa neatbilst šiem noteikumiem, rodas neapmierinātība un nepatika strādāt. Uzņēmuma darba algas mērķis ir stimulēt nodarbinātos optimāli izmantot individuālās iespējas.
Atalgot darbu var dažādi, pielietojot gan dažādus kritērijus, gan aprēķināšanas metodes. Dažādu darba samaksas veidu, principu un kritēriju kopumu, aprēķināšanas metožu kombinēšanu sauc par darba atalgojuma sistēmu.
Darba mērķis ir vispirms teorētiski apskatīt Latvijā esošās darba apmaksas sistēmas, bet pēc tām praktiski veikt firmas darbiniekiem darba algas aprēķināšanu.
Mērķa sasniegšanai izvirzīti sekojoši uzdevumi:
1.Dot pārskatu par esošas darba apmaksas sistēmām:
laika darba samaksa;
gabaldarba samaksa;
darba samaksas sistēma atsevišķu no budžeta finansējamo iestāžu darbiniekiem.
2.Aprēķināt firmas darbiniekiem darba algu, ieskaitot slimības naudu, atvaļinājumu, prēmijas.
3.Dot pārskatu par firmas darba algas fondu, tās sadalījumu par pēdējiem 3 gadiem.
Teorētiskā informācija par darba algas sistēmām ir ņemta no uzņēmējdarbības mācību literatūras, prakses dati ir ņemti no SIA “Lagūna” grāmatvedības.…