Ievads
Cilvēktiesību ievērošana, demokrātiskas institūcijas un tiesiskums ir Eiropas Savienības darbības pamats
Darba uzdevums -izpētīt darba attiecību un sociālās politikas tiesisko regulējumu Eiropas Savienībā.
Autora pētījuma metodes, lai izpildītu augstākminēto uzdevumu un sasniegtu izvirzīto mērķi: 1) pētnieciskā metode; 2) izziņas metode; 3) salīdzinošā metode.
Savā darbā autors skaidro darba un sociālās politikas tiesisko regulējumu Eiropas Savienībā, būtību un nozīmi, sniedz ieskatu vēsturiskajā skatījumā.
Darba pamatā autors apskata dažādus publicistikas, plašsaziņas līdzekļu materiālus, normatīvos aktus.
1. Darba tiesību avoti
Primārie tiesību akti:
Eiropas Kopienas (EK) dibināšanas līgums1 , parakstīts Romā, 1957.gada 25. martā, stājies spēkā 01.01.1958., bieži saukts arī par Romas līgumu.
Darba tiesības jautājumiem tiek veltīti III sadaļas „Par personu, pakalpojumu un kapitāla brīvu kustību” I nodaļa „Darbinieki”, 39-42.panti; VIII sadaļas „Nodarbinātība”, 125. –130. panti; XI sadaļas „Sociālā politika”, 136.-148.panti.
Līgums par Eiropas Savienību (ES)2, parakstīts Māstrihtā, 1992. gada 7. februārī, ir spēkā no 1993. gada 1. novembra. Darba tiesiskajām attiecībām un sociālajai aizsardzībai tiek veltīts šī Līguma Protokols par sociālo politiku.3
Juridiski saistoši sekundārie tiesību akti:
Regulas (nolikumi) – vispārējas nozīmes tiesību akti, no kuriem izriet tiesības un pienākumi un kuri ES un tās dalībvalstīm ir tieši saistošas (saistošas gan dalībvalstīm, gan dalībvalstu fiziskajām un juridiskajām personām). Regulas publicē Oficiālajā Vēstnesī. Tām ir numurs un nosaukums. Numuram seko norāde uz publicēšanas gadu.
…