Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:458279
 
Author:
Evaluation:
Published: 30.06.2006.
Language: English
Level: College/University
Literature: 1 units
References: Not used
Extract

Marketing Ethics

This part of the chapter is devoted to marketing ethics. So let us research what this term means and what are the problems of this topic.

Ethics are our beliefs about what is right and what is wrong. These beliefs should constrain our decision making process. It is called exercising ethical standards. Marketing planners have to live with their professional behavior and decisions in the same way like they have to live with their professional behavior and decisions. If there is no personal ethics, and the company does not mind what the marketing executive does to achieve financial goals, then the situation can end quite sadly - with a conflict. So, why are these ethics of marketing planners so important? Because the values of marketing planners expressed in what they make and how they sell set a moral tone in and beyond the market place.

Mārketinga ētikas teorijas

Šī nodaļa apspriež biznesa ētikas modeļus. Viens modelis iestājas par to, ka cilvēkiem tā īsti nevajag ētiku, un cits iestājas par to, ka tāds izmēģināts un derīgs ētikas kodekss neeksistē. Diskusija tad pievēršas pamatā reliģijas vērtību vadībai Amerikas sabiedrībā. Taču pat šai pieejai ir problēmas. Kā paskaidrots nākamajā daļā, šķiet, ka vislabākais, ko mēs varam darīt ir konfrontēt sevi godīgi ar jautājumu sērijām, lai izaicinātu mūsu domāšanu. Šāda pieeja vismaz mūs apturēs no izvairīšanās vai ētikas jautājumu atlikšanas. Mēs arī varam iziet no pieredzes ar labāku sapratni par to, kas mēs esam, un kāpēc un kā mēs darām savu izvēli.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register