Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:507266
 
Evaluation:
Published: 04.10.2004.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 3 units
References: Not used
Extract

Jēdziens inkvizīcija ir cēlies no latīņu valodas vārda inquīsītio, kas nozīmē izmeklēšana, kā arī inquīsītio haereticae pravitatis, kas savukārt nozīmē ķeceru tiesa. Inkvizīcija bija Romas katoļu baznīcas tiesa ticības atkritēju jeb ķeceru vajāšanai, tiesāšanai un sodīšanai.
Kristīgās ticības pirmajos gadsimtos pastāvēja pilnīga ticības brīvība. Bet pamazām nodibinājās uzskats, ka pestīšana ir iespējama tikai katoļu baznīcā; tāpēc atkritēji jāatgriež vai arī jāizstumj no ticīgo pulka, lai tie nenovērstu no “pareizā ceļa” citus. Kad kristietība kļuva par valsts reliģiju , baznīca un valsts vara sāka uzskatīt novēršanos no ticības dogmām par sektantismu, kas ir apkarojams spaidu kārtā. Jau Augustīns (354.-430.) cīņā pret donātistiem sadarbojās ar valsts varu lai apspiestu šo kustību. Viņš arī atzina ka šādos gadījumos ir lietojami naudas un miesas sodi. Vēlāk pāvesti šiem sodiem pievienoja klostera sodus – rīkstes un cietumsodu. 1022. gadā pirmo reizi kā soda veids ķeceriem tika pielietota sadedzināšana uz sārta, kad Orleānas valdnieks lika sadedzināt 11 atkritējus. Šis soda veids bija aizgūts no ģermāņiem, kuri uz sārta sadedzināja burvjus.
IX gadsimtā tika nodibinātas īpašas sinodes tiesas, kas sastāvēja no 7 zvērinātiem draudzes locekļiem un kas bīskapam ierodoties vizītē ziņoja par draudzē novērotiem pārkāpumiem pret pareizo ticību.
Krusta karu laikā, kad Eiropā pieauga reliģiskais fanātisms, pāvesti apkārtceļojošajiem legātiem uzdeva vajāt visus atkritējus. XII – XIII gadsimta sinodes (Veronā 1184.g., Tulūzā 1229.g.) un 4.Laterāna koncils (1215.g.) pieņēma lēmumus par atkritēju sodīšanu.
Pāvests Gregorijs IX noorganizēja inkvizīcijas procesu (tiesāšanas kārtība, kad viens un tas pats justīcijas orgāns izdara visus pret apsūdzēto vērstos procesuālos aktus: vada izmeklēšanu, ceļ apsūdzību, pratina lieciniekus, noskaidro lietas apstākļus un pasludina spriedumu.) ieceldams ķeceru vajāšanai īpašus pāvesta inkvizitorus. 1253.g. viņš atņēma bīskapiem sinodes tiesas priekšsēdētāja amatu un nodeva visas lietas pret atkritējiem dominikāņu ordenim. …

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,98 €
Work pack Nr. 1169402
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register