-
Īpašuma iegūšana
Nr. | Chapter | Page. |
1. | Īpašuma iegūšana ar nodošanu | 4 |
2. | Īpašuma iegūšana ar ieilgumu | 8 |
3. | Servitūti | 10 |
4. | Ķīlas tiesības | 13 |
5. | Īpašuma prasība valdījuma atjaunošana, spriedums | 19 |
6. | Literatūra | 31 |
Servitūti
Servitūti ir svarīgs tiesību uz cita lietu paveids. Pastāv pat uzskats, ka servitūtu tiesiskā regulējuma neesamība, ir, no vienas puses, uzskatāma par īpašuma tiesību nepietiekamu attīstību, no otras puses, īpašuma tiesību izlietošana apstākļos, kad īpašumi saskaras cits ar citu, bez servitūta būtu neiespējama.
Atšķirībā no lielākās daļas citu valstu Latvijas likumdošanā paredzētais servitūtu tiesiskais regulējums ir ļoti, pat pārlieku detalizēts. Tādēļ papildinājumi diez vai nepieciešami. Tai pašā laikā nav arī nepieciešamības veikt kaut kādus īsinājumus, jo servitūtu tiesiskais regulējums, kas precīzi atspoguļo romiešu tiesībās sastopamo, iekšēji noapaļota, pabeigta juridiska struktūra.
Vēlami tikai daži grozījumi un papildinājumi. Tā, piemēram, saskaņā ar CL 1135. pantu servitūtam jādod labums tā izlietotājam. Ieteicams, atbilstoši ŠCL 736. pantam paredzēt, ka tādā gadījumā, ja servitūts pretēji CL 1135. pantam vairs nedod labumu tā izlietotājam, tad pēc kalpojošās lietas īpašnieka prasības tiesa šādu servitūtu var atzīt par izbeigtu.
Tālāk, ņemot vērā komunikāciju attīstītu un to lomu ekonomikā, vēlams nedaudz revidēt normas par atsevišķiem servitūtiem. Saskaņā ar CL 1169. pantu, kam ir tiesība smelt ūdeni, tam līdz ar to ir arī kājceļa tiesība. Pēdējo varētu paplašināt, nodrošinot šādā gadījumā ceļa servitūtu.
Ņemot vērā iepriekš minētos apsvērumus par dalītā īpašuma problēmu un nepieciešamību to risināt, kā arī ņemot vērā, ka viens no dalītā īpašuma problēmas iespējamiem risinājumiem ir padarīt ēku, kas uzbūvēta uz citai personai piederošas zemes, par reālservitūtu, vēlami grozījumi un papildinājumi pastāvošo servitūtu uzskaitījumā. Respektīvi, ir iespējams pēc ŠCL parauga paredzēt līdztekus esošajam reālservitūtu uzskaitījumam CL 1172. pantā paredzēt, ka reālservitūts var pastāvēt kā uz zemes uzbūvēta citai personai piederoša ēka. Pie tam, sekojot ŠCL var paredzēt, ka šādas tiesības, ja vien līgumā vai likumā nav paredzēts citādi, var pastāvēt ne ilgāk, kā 100 gadus no ēkas uzbūvēšanas (sal. ŠCL 779.p.).
…
Tiesības uz cita lietu ir lietu tiesību sastāvdaļa. Kā tādas šīs tiesības ir integrētas Latvijas tiesību sistēmā. Veicot grozījumus tikai pašā lietu tiesību daļā, nav iespējams adresēt visas tās problēmas, ko var radīt pašreiz spēkā esošā Latvijas Republikas Civillikuma (turpmāk: CL) redakcija. Tiesību uz cita lietu liettiesiskais raksturs izpaužas cita starpā arī tādējādi, ka šīs tiesiskās attiecības vairumā gadījumu konstituē ieraksts zemes grāmatā. Šī ieraksta veikšanu un saistošā spēka piešķiršanu šādam ierakstam nodrošina vairākas tiesību normas, kas atrodas citās CL daļās, it sevišķi, Saistību tiesību daļā. Līdzīgā veidā tiesību uz cita lietu problēma ir saistīta arī ar Ģimenes tiesību regulējumu CL, jo pašreizējā sistēma, kas paredz, ka zemes grāmatu ieraksts neatspoguļo abu laulāto tiesības, attiecas arī uz laulāto kopīpašumā esošo lietu apgrūtinājumiem, tostarp, tiesībām uz cita lietu. Saskaņā ar CL 93.p. Laulātais savu mantu vai savu daļu laulāto kopīgajā mantā var nodot pārvaldībā otram laulātajam, kam šī manta ar visiem līdzekļiem jāsargā un jāglabā. Ja laulāto kopīgais nekustamais īpašums ierakstīts zemesgrāmatā uz viena laulātā vārda, pieņemams, ka otrs laulātais savu daļu šajā īpašumā nodevis viņa pārvaldībā. No tā izriet, ka arī tiesības uz cita lietu, tā, piemēram, ķīlas tiesības, kas nodibinātas, atbilstoši zemes grāmatu ierakstam, pār vienas personas mantu, var būt, bet var arī nebūt nodibinātas arī ar otra laulātā piekrišanu, respektīvi, ņemot vērā, ka tādos gadījumos, ja otrs laulātais savu piekrišanu ieķīlājumam nav devis, tad viņš, atbilstoši CL 93.panta pašreizējai redakcijai saglabā sev tiesības apstrīdēt pieņēmumu, ka otra laulātā darbība, ieķīlājot uz viņa vārda ierakstīto, bet patiesībā laulāto kopīpašumā esošo īpašumu, ir veikta, ieķīlātajam īpašumam atrodoties ieķīlājumu izdarījušā pārvaldībā. Tādā gadījumā ķīlas ņēmēja tiesības var izrādīties apdraudētas, neraugoties pat uz to, ka šīs tiesības nostiprinātas zemes grāmatā. Šo partikulāro problēmu, protams, ir iespējams adresēt, paredzot ķīlas ņēmēja garantijas CL noteikumos par hipotēku, respektīvi, iestrādājot normu, ka hipotēka paliek spēkā pat, ja ieķīlātājs rīkojies pretēji tā laulātā gribai, kura daļa kopīgajā mantā uzticēta pārvaldīšanai un šādi ieķīlāta. Taču nepieciešamība pēc šādas normas ir tikai tādā gadījumā, ja negrozīta saglabātos CL 93.panta redakcija.
- Īpašuma iegūšana
- Īpašuma iegūšana ar piegūšanu
- Īpašuma iegūšanas veidi
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Īpašuma iegūšanas veidi
Research Papers for university37
-
Īpašuma iegūšana ar piegūšanu
Research Papers for university14
Evaluated! -
Īpašuma tiesību saturs un īpašuma jēdziens
Research Papers for university11
-
Īpašuma tiesību būtība, saturs. Īpašuma iegūšanas veidi, īpašnieka tiesības
Research Papers for university26
-
Nekustamā īpašuma atsavināšana valsts vajadzībām - LNB celtniecībai
Research Papers for university43