Otra inovāciju alternatīva ir kaņepju šķirņu selekcionēšana, kas uzlabotu ražību, pielāgošanu klimatiskajiem apstākļiem, izturību pret slimībām vai kaitēkļiem utt. Šobrīd Eiropas Savienībā ir atļauts audzēt 67 kaņepju šķirnes, bet ne visas ir piemērotas Latvijā esošajiem klimatiskajiem apstākļiem. Arī šajā jomā Latvijas pētniekiem jau ir sasniegumi, jo ir reģistrētas vairākas sējas kaņepju šķirnes.
Tā kā kaņepes ir viens no visātrāk augošajiem augiem, tad tam ir milzīgs potenciāls dažādās ražošanas sfērās, jo plaši pielietojama ir šī auga jebkura sastāvdaļa. Kaņepes var tikt izmantojamas arī arhitektūras un interjera elementu ražošanā. Kaņepes un kaņepju kompozītmateriālus iespējams izmantot ne tikai kā siltumizolācijas materiālu, bet gan kā karkasa elementus dažādu durvju paneļu, durvju plātņu pildīšanai, trauku, mēbeļu, interjera elementu ražošanā u.c. Interjera elementos iespējams izmantot arī kaņepju audumus kā interjera tekstilijas, grīdas segas, gultas veļu u.c.
SECINĀJUMI
1. Kaņepei ir pozitīva CO2 bilance, jo kopējais enerģijas patēriņš uz kubikmetru kaņepes ir 45,75 kg CO2, toties uzņemtais CO2 daudzums ir 58,5 kg.
2. Kaņepju audzēšanai ir neliela ietekme uz vidi, savukārt kaņepju pārstrādei, kuras laikā tiek iegūti piecu veidu produkti, t.sk., kaņepju spaļi, ir vidēji zema ietekme uz vidi, jo netiek masveidā ražota emisija vai toksiskie materiāli.
3. Lielāku ietekmi uz vidi rada polipropilēna iepakojuma ražošana, jo polipropilēna ražošanas procesā nepieciešams liels enerģijas daudzums un tiek izmantotas toksiskas vielas, kas rada būtisku izmešu emisiju.
4. Kaņepju spaļi ir viens no dabīgajiem siltumizolācijas materiāliem, kas aizvieto sintētiskos un minerālos siltumizolācijas materiālus, kuriem ir lielāka ietekme uz vidi.
…