3.4. Lopbarības izdale
Barības izdali fermā veiks ar mobilo traktorvilkmes mazgabarīta izdalītāju.
Liellopu ēdināšanai lieto divus barības veidus:
• Pamatbarību, kas ietver dažādu zālaugu lopbarību. Tranšejās vai stirpās konservētus zālaugus, kukurūzu, āboliņu un citus, kas pēc vajadzības var būt papildināta ar dažādām piedevām.
• Kombinēto spēkbarību gatavo saimniecībā uz vietas vai arī to iepērk no specializētiem uzņēmumiem. Šo barību mēdz gatavot granulētā vai arī miltu veidā.
Mazgabarīta izkrāvējs izdalītājs ir paredzēts stirpā vai tranšejā konservētas lopbarības atgriešanai no kaudzes, ievešanai liellopu mītnē un izdalei pa ēdināšanas fronti. Izdalītāja galvenās darbīgās daļas ir lāpstas tipa lopbarības atgriezējs, lopbarības tilpne ar tās apakšdaļā iemontētu šķērstransportieri, rāmis un uzkares sistēma. Lāpstas apakšējā mala ir robota, tās platums ir aptuveni 1,3-2,5m, bet darba augstums līdz pat 3m. Tādēļ ar to var atgriezt atsevišķas lopbarības kārtas un iebīdīt izdalītāja tilpnē. Kad tilpne ir piepildīta, agregāts iebrauc kūtī un veic lopbarības izdali. Šim nolūkam tiek ieslēgta šķērstransportiera piedziņa, un nokrauj barību barības silē. Šādiem izdalītājiem lopbarības tilpnes ietilpība parasti nepārsniedz 4-5 kubikmetrus.
SECINĀJUMI
1. Jaunās fermas celtniecībai izvēlēta piesietā tipa turēšana, jo dzīvnieki ir pārskatāmāki un tos ir vieglāk uzraudzīt.
2. Šādai fermai piemērotākā ir slaukšana piena vadā ar automatizētiem aparātiem.
3. Kūtsmēslu izvākšanai izvēlēts stieņa transportieris, jo ilgi kalpo un labi izvāc kūtsmēslus.
4. Lopbarības izdale tiks organizēta ar traktorvilkmes mazgabarīta izdalītāju, kas ir ļoti piemērots šāda tipa fermām.
…