Ievads
Mūsdienu pasaulē jebkuras valsts tautsaimniecībā un, protams, arī Latvijas, konkurencei ir milzīga nozīme. Ekonomikā tiek apskatīti šādi konkurences veidi:
• Absolūtā jeb pilnīgā konkurence;
• Nepilnīgā konkurence:
1) monopols un monopsons;
2) oligapols un oligopsons;
3) monopolistiskā konkurence.
Atbilstoši šiem konkurences veidiem pastāv četras dažādas tirgus situācijas jeb veidojas noteikta tirgus struktūra, kuras raksturo konkrēti kritēriji.
Referātā uzmanība tiks koncentrēta uz monopolistisko konkurenci, kas ir visizplatītākais konkurences veids Latvijas tautsaimniecībā. Referāta ierobežotā apjoma dēļ uzmanība tiks pastiprināti pievērsta tikai diviem Latvijas gaļas pārstrādes nozarē darbojošies uzņēmumiem SIA „Forevers” un A/S „Rīgas Miesnieks”.
Referāta mērķis ir apskatīt divu Latvijas gaļas pārstrādes uzņēmumu SIA „Forevers” un A/S „Rīgas Miesnieks” darbību, rīcību monopolistiskajā konkurencē Latvijas tautsaimniecībā, lai to veiksmīgi paveiktu tiks analizēti literatūras avoti, izmantoti abu uzņēmumu statistiskie dati (2006. gada un 2007. gada), kā arī pētīta un novērtēta vispārīgā informācija par uzņēmumiem un to produktiem.
Pati konkurence ir ekonomiska sacensība starp diviem vai vairākiem tirgus dalībniekiem, kas sacenšas vai atrodas tādos apstākļos, kuros tie var sacensties viena veida vai aizstājamu preču ražošanā vai realizācijā1 . To var raksturot arī kā cīņu par noteicošo lomu tirgū vai kādā tirgus daļā un pircēju. Uzvara konkurencē ir tirgus subjektu izdzīvošanas nosacījums. Konkurence ir tirgus ekonomikas neatņemama sastāvdaļa, galvenais stimuls attīstīt ražošanu, efektīvi saimniekot un ekonomiskā progresa noteicošā svira. Konkurences esamība ir īpaši labvēlīga patērētājiem, jo tā sekmē preču un pakalpojumu kvalitātes paaugstināšanos un cenu samazināšanos. Var droši teikt, ka peļņas lielums un rentabilitātes līmenis būtiski atkarīgs no konkurences rezultāta2 .
…