Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:293778
 
Author:
Evaluation:
Published: 16.12.2004.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Not used
Extract

Visur, kur izplatīta Eiropas civilizācija, interesējās par romiešu tiesībām, neatkarīgo tautas, rases, valsts formas, politiskajiem uzskatiem un citiem apstākļiem. Romiešu tiesības savā vēsturiskā attīstībā ir ieguvušas tādu raksturu, kas piemērots dažādām tautām un dažādiem dzīves uzskatiem. Tāpēc šīs tiesības var apzīmēt par universālām. Šāda rakstura izveidošanos veicināja galvenā kārtā divi faktori: ilgais attīstības laiks, kas sekmēja dzīves derīgo tiesību normu izlasi un svešu tautu līdzdalība šo tiesisko noteikumu radīšanā.
Tūkstošgadu ilgā romiešu tiesību attīstības laikā sevišķi nostabilizējās privāto tiesību nozare. Publiskās tiesības vairākkārt mainījās, bet atsevišķo pilsoņu interešu kārtošana turpinājās nepārtraukti ilgu attīstības laiku. Zīmīgi, ka nevis romiešu publiskās, bet gan privātās tiesības ir iekarojušas jauno pasauli, jo tās ir piemērotas dažādām valsts iekārtām.

Pirmsākumā personu tiesību kā tādu nebija - visi romieši kā karavīri bija vienlīdzīgi kviriti un bija tikai publiskās tiesības.
Latīņu vārds persona ir juridisks termiņš, ar kuru Romas valstī apzīmēja tikai brīvu cilvēku, bet ne vergu, jo vergs pēc juridiskā stāvokļa bija lieta (kustamais īpašums). Cilvēks un persona nebija sinonīmi. Tikai personas romiešu tiesības atzina par tiesību subjektiem, bet vergus uzskatīja par tiesību objektiem, kurus varēja pirkt un pārdot. Personām kā tiesību subjektiem bija tiesībspēja. Šajā jēdzienā bija ietvertas vairākas atsevišķās tiesības: tiesības balsot tautas sapulcē; lemt politiskus jautājumus; tiesības līgt visāda veida līgumus, iegūt īpašumā visādas lietas (arī vergus), taisīt testamentus, pieņemt mantojumus utt; tiesības tikt ievēlētam valsts amatā. Vergus romieši neuzskatīja par personām, un viņiem nebija tiesībspējas.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,48 €
Work pack Nr. 1132185
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register