Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:193892
 
Evaluation:
Published: 10.01.2013.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 4 units
References: Used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
  Ievads    3
  Svārstību kontūrs un elektriskās svārstības    4
  Elektromagnētiskā viļņa iegūšana    5
  Elektromagnētiskais šķērsvilnis    6
  Elektromagnētiskā viļņu ātrums    7
  Elektromagnētisko viļņu skala un radiovilnis    8
  Signāla pārraide un uztveršana    9
  Radioviļņu izplatīšanās    11
  Izmantotās literatūras saraksts    13
Extract

Radioviļņu izplatīšanās
Radioviļņu avoti ir gan uz Zemes, gan arī ārpus tās — tuvajā un tālajā Visumā. Uz Zemes radioviļņu avoti galvenokārt ir cilvēka roku radīti. Radioviļņus izstaro visu diapazonu un visur esošo radiostaciju -radio, TV, radiolokācijas antenas. Arī daudzus dabā notiekošus procesus (negaisus, cunami, zemestrīces) bieži vien pavada radioviļņu impulsi.
Ja radioviļņus raidošā antena un uztvērēja antena viena no otras atrodas tiešās redzamības zonā, raidītāja un uztvērēja antenas saista radioviļņu stars. Tādā veidā nodrošina sakarus, piemēram, mobilā telefona raidītāji — no antenas līdz antenai un līdz zvanītājam no tuvākā antenas torņa. Tomēr kā mēs jau zinām, tad radiosakarus var nodrošināt arī apkārt pasaulei un pāri okeāniem, kur raidītās un uztvērējs nav tiešas redzamības attālumā. Pastāv divi veidi, kā izplatās radioviļņi uz Zemes un ap to.
Vienā gadījumā radioviļņi nepaceļas augstāk par troposfēru un virzās gar zemeslodes liekto virsmu. Tas notiek tāpēc, ka pieaugot augstumam, samazinās gaisa blīvums un līdz ar to palielinās radioviļņu izplatīšanās ātrums. Tā rezultātā radioviļņa fronte lūst un radiostars pakāpeniski noliecas lejup, sekojot zemeslodes izliekumam. Šos viļņus sauc par virsmas radioviļņiem, un to izplatībā nozīmīgas ir ne vien atmosfēras zemāko slāņu, bet arī zemeslodes virsmas īpašības.
Tā kā zemes virsma nav gluda, tad viļņi savā ceļā sastop visdažādākos šķēršļus — pakalnus, ieplakas, mežus, celtnes. Kā visiem viļņiem, arī radioviļņiem ir raksturīga difrakcija. Dabā difrakciju novēro kā viļņu apliekšanos ap šķērsli — spēja apliekties ap šķēršļiem, ja vien viļņa garums ir lielāks vai salīdzināms ar šķēršļa izmēriem. Tāpēc arī mēs varam uztvert radiosignālu pat šķietamā ēnas zonā, tur, kur tiešajam radiostaram it kā nemaz nevajadzētu nokļūt. Virsmas radioviļņu izplatīšanās ir atkarīga arī no zemes virskārtas un lielo ūdenstilpņu elektrovadītspējas. Tā lielā mērā nosaka, cik tālu gar zemes virsmu spēj izplatīties radiovilnis, līdz tas zaudē savu enerģiju un norimst. Jo vadītspēja ir lielāka, jo vilnis rimst mazāk un spēj aiziet tālāk. Gar jūru un okeānu ūdeņiem, mitrām augsnēm, līdzīgi kā pa vadītāja kabeli, virsmas radiovilnis var pārvietoties simtiem un tūkstošiem kilometru attālumā. Protams, šis attālums katrā konkrētajā gadījumā ir atkarīgs no daudziem citiem faktoriem, arī no viļņa garuma, diennakts un gada laika.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,48 €
Work pack Nr. 1328276
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register