Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
3,99
You save:
0,48 (12%)
Discounted price*:
3,51
Purchase
Add to Wish List
ID number:566316
Author:
Evaluation:
Published: 08.10.2018.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 24 units
References: Used
Extract

J.Neimanis uzsver, ka „tiesnesis un valsts pārvalde ir padoti likumam. Taču likums nav vienīgais tiesību avots un likums nav tas pats, kas tiesības. Tādēļ, Satversmes tiesas ieskatā, padotība likumam nozīmē, ka tiesnesim tiesību normu piemērošanas procesā ir jātiecas sasniegt pēc iespējas taisnīgāku un lietderīgāku rezultātu, kas atbilstu tiesību sistēmai kopumā. To tiesību piemērotājs var izdarīt, ja viņš ievēro ne tikai likumu, bet arī tiesības.” „Balstoties uz institūcijām adekvātu varas sadali, tiesnesim ir pēc iespējas „jāpieturas” pie likuma, ja tas nav iespējams, jāmeklē risinājums, kas vislabāk atbilst tiesību sistēmai, jo tiesnesis nav piemērots politisku argumentu izmantošanai. Tiesnesis nav pilnīgi brīvs, un tas ir priekšnosacījums tiesnešu tiesību pieļaujamībai. Tātad tiesu varas pamatfunkcija ir izšķirt individuālu gadījumu. Tiesas nerada tiesības, tiesas meklē tiesības, tiesas konstatē, kas ir tiesības un tās nedrīkst autonomi atzīt, ko viņas uzskata par pareizu. Tiesnešu tiesības var būt tikai kā galaprodukts konkrētā gadījuma atrisinājumam.”

Secinājumi
Izmantojot gramatiskās, sistēmiskās un teleoloģiskās interpretācijas metodes, darba autore mēģināja noskaidrot kādiem „likumiem” likuma „Par tiesu varu” 1.panta otras daļas izpratnē ir pakļauts tiesnesis un secināja, ka tiesnesis ir pakļauts ārējiem normatīviem aktiem, tas ir, ir Satversmei, likumiem, Ministru kabineta noteikumiem un pašvaldību saistošie noteikumiem, kā arī Latvijas saistošiem starptautiskiem līgumiem, Eiropas Savienības tiesību normām, starptautiskiem tiesību normām, ārvalstu likumiem, judikatūrai, paražām, vispārējiem tiesību principiem.
Bet tiesnesis nav pakļauts pavēlēm vai instrukcijām, ne arī pakļaušana tiesu sistēmas hierarhijas spiedienam, spēku zaudējušām tiesību normām, tiesību normām, kas ir pretrunā ar augstāka ranga tiesību normu. Turklāt ar jēdzienu „likums” netiek aptvertas valsts pārvaldes iekšēja rakstura tiesību normas, jo tās iegūst savu saistošu spēku tikai pārvaldes iekšienē.

Author's comment
Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Tiesneši ir neatkarīgi un vienīgi likumam padoti”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/566316

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register