Ievads.
Tā kā ikvienai personai ir likumā noteiktas un garantētas tiesības un likumīgās intereses, tad šo interešu un tiesību aizskāruma gadījumā persona var vērsties tiesā, lai novērstu radušos stāvokli un nepieļautu turpmāku tiesību aizskārumu.
Līdz ar to jurista profesija ir nozīmīga un neatņemama mūsdienu sabiedrības sastāvdaļa. Juridisko izglītību ieguvušās personas, saskaņā ar likumā noteiktajām prasībām, var darboties gan kā reglamentēto juridisko profesiju pārstāvji, gan arī darboties darba tiesisko attiecību ietvaros.
Darba mērķis ir rast atbildi uz jautājumu, vai darba attiecībās esošam juristam ir jāievēro ētiskie satndarti.
Darba uzdevumi:
1) noskaidrot, ko sevī ietver tādi jēdzieni kā ētika, profesionālā ētika, juristu ētika;
2) noskaidrot, vai darba attiecībās esošs jurists ietilpst to subjektu lokā, uz kuriem attiecināma jurista ētika. Ja neietilps, tad, vai darba attiecībās esošs jurists nav saistīts ar ētiskajiem standartiem. Ja ir saistīts, tad, vai šie ētiskie satndarti ir ietverti tiesību normās un kur tās meklējamas. Un vai vispār ētisko standartu ietveršana tiesību normās ir priekšnoteikums un obligāta prasība, lai darba attiecībās esošs jurists ievērtu ētiskos standartus;
3) salīdzināt darba attiecībās esoša jurista un advokāta darbības līdzīgos elementus;
4) izanalizēt, vai rastos problēmas (piem., interešu konfilkts), ja darba attiecībās esošs jurists pārstātu darboties uz darba līguma pamata un kļūtu par advokātu.
Ētika. Profesionālā ētika. Jurista ētika.
Ētika kā praktiskā filozofija ir mācība par dzīves gudrību, par labākas dzīves un sadzīvošanas meklējumiem, par cilvēka dzīves jēgas nozīmīgām problēmām, par cilvēku dzīves ceļiem, orientācijas iespējām pasaulē. Ētika ir grieķu cilmes vārds ar nozīmi “tikums’’, “raksturs’’, “paraža’’, “paradums’’. Vārds ētisks pats par sevi ir neitrāls, kas neliecina ne labu, ne sliktu, jo apzīmē tikai konkrētas personas vai cilvēku grupas attieksmi pret tradicionāli izveidojošos vai topošo vērtību sistēmu. Ētika vienmēr ir bijusi un ir saistīta ar sabiedrību.
…