Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ

Great deal: today with a discount!

Regular price:
1,99
You save:
0,26 (13%)
Discounted price*:
1,73
Purchase
Add to Wish List
ID number:782940
Author:
Evaluation:
Published: 29.04.2013.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 2 units
References: Used
Extract

Aristotelis secina, ka tā kā dvēsele ir tā, caur vai ar kuru ir iespējams dzīvot un just, tad tā nevar būt viela, bet gan tai jābūt formai. Kā norādīts II grāmatas 1 nodaļā, substance ir iedalāma trīs grupās, no kurām dzīvs ķermenis ir trešā – salikta substance, kas sastāv no vielas, kas ir iespējamība, un no formas, kas ir īstenotība. Tā kā ķermenis nevar būt dvēseles īstenotība, tad jāsecina, ka dvēsele ir ķermeņa īstenotība. Turklāt, tā kā tā var pastāvēt tikai noteikta veida ķermenī, ir jāprecizē arī šī ķermeņa būtiskās īpašības. Tātad otrā dvēseles definīcija ir: dvēsele ir īstenotība vai esence kaut kā, kam piemīt potencialitāte tikt apdvēseļotai.
Ja pirmajā II De Anima grāmatas nodaļā Aristotelis ir izveidojis vispārīgu dvēseles definīciju, otrajā filozofs pievēršas tam, ko uzskata par kļūdu citu domātāju darbos un izveido vispārīgu tāda ķermeņa definīciju, kuram dvēsele var piemist, tādējādi gan konstatējot faktu, gan arī uzrādot fakta pastāvēšanas nosacījumus. Analizējot dvēseles spējas, Aristotelis, kā norāda Frēde, neizdara nošķīrumu starp funkcijām, ko dvēsele liek pildīt ķermenim un ko tā pilda pati, jeb fizikālas un mentālas dabas darbībām. Tātad jebkuru funkciju ir spējīgs pildīt tikai dabisks ķermenis, kuram piemīt potencialitāte tikt apdvēseļotam un šīs funkcijas pildīt. Tādējādi Aristoteļa dvēseles jēdziena analīze rada diametrāli pretēju ainu kartēziskā duālisma izpratnei par pastāvošo, turklāt primārā atšķirība parādās nevis dvēseles izpratnē, bet gan matērijas traktējumā. Dvēsele ir dabiska ķermeņa iespējamība, līdz ar vielu tā ir būtiska ķermeņa daļa, nevis atsevišķa substance, kā tā parādās duālismā.

Author's comment
Send to email

Your name:

Enter an email address where the link will be sent:

Hi!
{Your name} suggests you to check out this Atlants.lv paper on „Dvēseles jēdziena traktējums Aristoteļa otrās grāmatas "De Anima" 1. un 2.nodaļā”.

Link to paper:
https://eng.atlants.lv/w/782940

Send

Email has been sent

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook
Twitter

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register