Uzņēmuma vadīšana ir viens no manipulācijas veidiem. Vadītājs manipulē ar darbiniekiem, radot viņos sajūtu, ka šeit ir drošāk, ka viņi gūst unikālu pieredzi, ka viņi rada lietas ar kurām var lepoties. Ir vadītāji - darba rūķi, kuri ar darbiniekiem manipulē viegli un eleganti un sista padotos ar savu bagātību un harizmu. Ir autoritārā stila vadītāji – komandieri, kuru manipulācija ir rupja un balstās uz sodiem par nepakļaušanos pavēlēm.
Mūsdienās šefs nereti kļūst līdzīgs sarunu šova vadītājam: darbojoties pēc noteikta scenārija, viņš rosina padotos izteikties un ar savu uzslavu atbalsta viņa izteikumus. Darba gaisotne ir interesanta un izvirzītais mērķis tiek sasniegts.
Uzņēmumu var vadīt demokrātiski vai autoritāri. Gan viens, gan otrs stils var būt dzīvotspējīgs, ja abas puses – vadītājs un darbinieki – to pieņem. Bet var apgalvot ka neviens no šiem stiliem nepastāv absolūti ideālā formā. Uzņēmuma prasmīga stratēģiskā vadīšana nozīmē demokrātijas un autoritārisma elementu apvienošanu.(124,125.lpp)
Pastāv vispārējās prasības vadītājam – atbildības sajūta, pārliecība, taisnīgums, godīgums, izglītība, apņēmība. Vadītāja pakļautībā ir tādi resursi kā cilvēki, mašīnas un iekārtas, finanšu līdzekļi un laiks. Vadītājs ir atbildīgs par vadīšanas procesu uzņēmumā, viņš pieņem lēmumus, lai nodrošinātu uzņēmuma mērķu sasniegšanu. Vadītājs plāno, organizē, koordinē un kontrolē visus procesus uzņēmumā.
…