Valsts civildienesta jēdziens.
Valsts civildienests ir nozīmīga detaļa valsts funkcionēšanas mehānismā. Tas veido vienu no daudzskaitlīgākajiem dienestiem valstī. Latvijas pirmās brīvvalsts laikā ierēdniecība bija Latvijas Republikas pilsoņu privilēģija, tāpēc tolaik latvietis skaitījās ierēdnis.
Civildienests ir instruments valdības rokās, ar kuru valdība praktiski ir spējīga vadīt valsti. Turklāt šis instruments ir efektīvs, jo civildienesta attiecības ietver juridiskos mehānismus ierēdņu efektīvai vadībai. Tomēr līdzšinējām valdībām nav bijusi vēlme civildienestu pilnvērtīgi ieviest, nav bijušas pilnvērtīgas izpratnes par civildienesta būtību un tā viennozīmīgi pozitīvo efektu ikvienā valsts pārvaldē. Valsts civildienesta uzdevums ir nodrošināt tiesisku, stabilu, efektīvu un atklātu valsts pārvaldes darbību un būt lojālam likumīgai valdībai, kā arī būt profesionālam un politiski neitrālam.
Civildienests sastāv no ierēdņiem, Valsts civildienesta pārvaldes, kura vada civildienestu. Valsts civiliestādes ir Valsts Kanceleja, visas valsts pārvaldes un pašvaldību iestādes, tiesu, prokuratūras un Valsts kontroles iestādes, kā arī citas saskaņā ar Satversmi, likumiem, Ministru kabineta noteikumiem vai pašvaldību (pilsētas domes, rajona padomes un pagasta padomes) lēmumiem nodibinātas valsts civiliestādes, kuras pilda valsts vai pašvaldību funkcijas, ja likumā par konkrēto valsts vai pašvaldības iestādi nav noteikts citādi.…